انتشار:  پنج‌شنبه 19 مهر 1397  ::  11:03   

سفیر سابق عراق در آمریکا:

عادل عبدالمهدی دوست کُردهاست/اربیل و بغداد ظرف دو سال به توافق می رسند

سرویس جهان- رند الرحیم می گوید با توجه به این که عادل عبدالمهدی دوست کردها محسوب می شود و رابطه خوبی با آنها دارد، به احتمال زیاد اربیل و بغداد خواهند توانست ظرف دو سال بر سر همه مسائل مورد مناقشه به توافق برسند.
 

به گزارش کردپرس، با انتخاب روسای ارشد حکومت در عراق شامل، انتخاب برهم صالح به عنوان رییس جمهور، عادل عبدالمهدی به عنوان نخست وزیر و محمد الحلبوسی به عنوان رییس پارلمان این کشور، امیدها به تشکیل دولت جدید قوت گرفته و انتظار می رود بعد از تشکیل دولت، اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی این کشور بتوانند بر سر مسائل معوق چندین ساله از جمله ماده 140 در مورد مناطق مورد مناقشه، نفت و گاز، نیروهای پیشمرگ و سهم اقلیم کردستان از بودجه ملی عراق به توافق برسند.

رند الرحیم، سفیر سابق عراق در آمریکا، نسبت به حل مناقشات میان اربیل و بغداد اظهار امیدواری کرده و به اسپوتنیک گفته است با توجه به این که دولت جدید عراق در حال شکل گیری است، این احتمال وجود دارد تنش میان اربیل و بغداد در دو سال آینده حل شود.

با این حال وی تاکید کرد که با توجه به این که برخی جریانات کردی در اقلیم کردستان از انتخاب برهم صالح به عنوان رییس جمهور جدید عراق حمایت نمی کنند تنش ها همچنان ادامه داشته باشد.

وی افزود: پیش بینی من است است که کردها و دولت مرکزی عراق بر اساس ضرورتی که احساس می شود، بعد از تشکل دولت جدید در عراق با هم مذاکره کرده و اختلافات معلق خود را حل کنند.

الرحیم گفت: در دو سال آینده ما شاهد توافق دو طرف بر سر همه اختلافات معلق خواهیم بود.

سفیر سابق عراق در آمریکا گفت که آنها بر سر صادرات نفت به توافق خواهند رسید اما پرداخت حقوق نیروهای پیشمرگ از سوی دولت مرکزی عراق به این بستگی دارد که این نیروها تحت فرمان بغداد در می آیند یا نه.

وی شک دارد که کردها و دولت مرکزی عراق همه مشکلات را به عنوان یک بسته حل کنند زیرا به گفته وی، هر کدام از این مشکلات به تنهایی به قدری بزرگ هستند که باید به صورت جداگانه مورد مناقشه و حل و فصل دو طرف قرار گیرند.

الرحیم اشاره می کند که نخست وزیر و رییس پارلمان جدید عراق رابطه دوستانه تری نسبت به دیگر مقامات عراق با کردها دارند و این مسئله به مذاکره و حل مسائل کمک می کند. بویژه این که نخست وزیر جدید عراق کردها را به خوبی می شناسد و دوستی خوبی با آنها دارد.

سفیر سابق عراق در آمریکا اما اشاره می کند که با توجه به این که برخی احزاب سیاسی کرد مانند حزب دموکرات کردستان با انتخاب برهم صالح به عنوان رییس جمهور عراق موافق نبوده و انتخاب آنها نیست، تعامل در این مورد دشوار است و ممکن است تنش بر سر این موضوع همچنان ادامه پیدا کند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#کردها
#برهم صالح
#عادل عبدالمهدی
#محمد الحلبوسی
#پارلمان
#اربیل
#نیروهای پیشمرگ