سرویس کرمانشاه
انتشار:  پنج‌شنبه 19 مهر 1397  ::  11:49   

معاون استاندار:

صنعتگران مناطق زلزله زده بیشترین آسیب را در زلزله متحمل شدند/امهال وام واحدهای صنعتی به سرعت باید پیگیری شود

سرویس کرمانشاه - معاون هماهنگي امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری گفت: صنعتگران بیشترین آسیب ها را در زلزله سال گذشته استان کرمانشاه متحمل شدند.

به گزارش خبرنگار کردپرس، هدایت حاتمی در نشست بررسی واحدهای صنعتی آسیب دیده در زلزله سرپل ذهاب اظهار داشت: صنعتگران از  مظلوم ترین قشرهای آسیب دیده در این زلزله هستند که دچار خسارت های کلان مادی شدند.

وي بيان کرد: پیش از زلزله در هر کدام از این مجموعه های صنعتی چندین نفر مشغول به کار بوده اند و ما در قبال حفظ و احیای این ظرفیت ها مسئول هستیم.

حاتمی افزود: در این زلزله ۱۸۶ واحد صنعتی در شهرستان های مختلف دچار خسارت شدند. ۱۳۳ واحد از این تعداد در زمان وقوع زلزله فعال و ۵۳ واحد نیزراکد بودند.

معاون هماهنگي امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری تصريح كرد: با شروع نوسازی در مناطق زلزله زده، ساخت و ساز در منطقه رونق گرفته و تعدادی از واحدهای شن و ماسه و معدنی منطقه دوباره فعال شده اند و اکنون ۱۵۲ واحد صنعتی در منطقه فعال هستند.

دكتر حاتمي افزود: همچنین از این تعداد ۱۱۵ واحد نیازمند امهال وام هستند لذا موضوع امهال وام های واحدهای صنعتی باید به سرعت به سرانجام برسد.

وي گفت: در سرپل ذهاب واحدهای صنعتی متعددی آسیب دیدند و ترمیم این آسیب ها و احیای این واحدها را در قالب یک برنامه مدون دنبال می کنیم.

معاون هماهنگي امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری تاكيد كرد: ضرورت دارد هرچه زودتر این واحدها تعیین تکلیف شوند و مصیبت زلزله از سیمای شهرک صنعتی سرپل ذهاب زدوده شود‌‌.

وي افزود: 60 طرح صنعتی در حوزه صنعت سرپل ذهاب جهت دریافت تسهیلات زلزله ارائه درخواست داشته اند که ۴۹ طرح آن مورد پذیرش قرار گرفته و به بانک ارائه شده است. از این تعداد تاکنون ۲۲ واحد با اشتغال زایی ۱۹۹ نفر تعیین تکلیف شده اند و ۱۴ طرح نیز در مرحله انعقاد قرارداد هستند.

حاتمي در پايان گفت: 320واحد صنایع تبدیلی در مناطق زلزله زده آسیب دیدند. از این ۳۲ واحد ۱۵ واحد متعلق به شهرستان سرپل ذهاب است. احیای این صنایع تبدیلی بسیار مهم است و در دستور کار قرار دارد.