سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  پنج‌شنبه 19 مهر 1397  ::  13:27   

شهردار ارومیه؛

ارومیه برای 2020 آماده می شود / تحقق 50 درصد از افق 1404 شهر ارومیه

سرویس آذربایجان غربی- در راستای ایجاد شهر گردشگری بین المللی و تجهیز شهر ارومیه به فناوری اطلاعات، حمل نقل ریلی و شکل گیری شهری سالم، سبز و فرهنگی، شهرداری این شهر دو طرح ارومیه 2020 و افق 1404 را در دستور کار قرار داده است.

به گزارش کردپرس، به نقل از واحد ارتباطات و اموربین الملل شهرداری ارومیه؛ محمد حضرت پور شهردار ارومیه گفت: ارومیه و آذربایجان غربی توانایی این را دارند، تا با استفاده از ظرفیت های موجود و با  حضور سرمایه گذاری فعالان بخش گردشگری و همچنین تبلیغ و اطلاع رسانی توانمندی های شهر و استان را به قطب گردشگری کشور تبدیل کند، چرا که همسایگی با سه کشور و مجاورت با پنج کشور این امکان را برای جذب گردشگران خارجی فراهم می آورد.

وی گفت: مدیریت شهری ارومیه 2020 را به عنوان  شهری ایده آل برای گردشگری مطرح  کرده که اقدامات  لازم برای تحقق آن چون توسعه زیرساخت ها در حال انجام است.

شهردار ارومیه تصریح کرد: ارومیه 2020 طرحی است که در آن این شهر را به شهر گردشگری بین المللی تبدیل و تلاش می شود تا صنعت توریسم در این شهر تقویت و با هدفگذاری های لازم و ضروری به افق ترسیم شده رسانده شود.

حضرت پور ادامه داد:  سرمایه گذاری یکی از منابع مهم و اساسی جهت  کسب درآمدهای پایدار برای شهر ارومیه است که شهرداری ارومیه جهت توسعه و آبادانی شهر و جذب گردشگر به سمت جذب سرمایه گذار و درآمد پایدار حرکت کرده است و در این خصوص پروژه های سرمایه گذاری متعددی در شهر ارومیه در حال اجراست .

وی در خصوص پروژه سرمایه گذاری در حال حاضر ارومیه گفت: مجتمع تجاری و خدمتی اوریاد، اسپیرو، رزت(ستادیوم)، پل های عابر پیاده، سالن های  ورزشی چند منظوره، سیستم جامع حمل و نقل و بار مسافر، نوسازی مجتمع 500 دستگاه، کارخانه تولید انرژی از پسماندهای شهری و کمربندی دوم شهر ارومیه در دست اجراست.

حضرت پور با اشاره به طرح افق 1404 اظهار داشت: طرح افق 1404 شهر ارومیه یعنی شهری سبز، سالم، فرهنگی، مجهز به فناوری اطلاعات، حمل نقل ریلی و برخورداری شهروندان  از اقتصاد پویا از سال 91 کلید خورد و تاکنون 50 درصد از افق1404 شهر ارومیه تحقق یافته است.

وی افزود: در تحقق یکی از محورهای افق 1404 یعنی شهر سالم، رینگ میانی شهر ارومیه با 17 تقاطع غیر همسطح وارد فاز اجرایی شد و در حال حاضر از 17 تقاطع غیر همسطح فقط تقاطع غیر همسطح آذربایجان که درست اجرا باقی مانده است.

به گفته  حضرت پور با ساخت این رینگ زمان رسیدن شهروندان از مبدا به مقصد از 40 دقیقه به 15 دقیقه رسیده است و این مهم منجر به کاهش ترافیک و در نتیجه کاهش بار آلودگی هوای شهر ارومیه شده است ورینگ کمربندی دوم به طول 29 کیلومتر برای رسیدن به شهر سالم درحال اجراست.

شهردار ارومیه با اشاره به گسترش فضای سبز در شهر ارومیه تصریح کرد: از سال 91 تاکنون در جهت برخورداری شهروندان از فضای سالم و پاک 300 هکتار فضای سبز در سطح  شهر ارومیه ایجاد شده است .

حضرت پور اظهار کرد: برای رسیدن به اقتصاد شهری و از آنجایی که  30 درصد جمعیت ارومیه از کشاورزی ارتزاق می کنند، توسعه محصولات کشاورزی در اولویت ها قرار گرفت، به طوریکه میزان صادرات محصولات کشاورزی از  50 هزار تن در سال 91 به  500 هزار تن در سال 96  رسید.

وی گفت: در راستای تحقق افق 1404 و برخورداری شهروندان از حمل و نقل ریلی، اجرای پروژه تراموا در دستور کار قرار گرفت و این پروژه  بدلیل مشکلات مالی و ارزی در راه اندازی با موانعی مواجه شد که با تثبیت نرخ ارز این مهم تحقق می یابد .

حضرت پور یادآور شد: از لحاظ نگاه فرهنگی و تحقق افق 1404  یعنی شهر فرهنگی؛ همگرایی در بین ادیان و مذاهب  مختلف موجود در شهر ارومیه تقویت یافته و برای رسیدن به این نگاه  15 فرهنگسرا در مناطقی که با چالش  های فرهنگی مواجه بودند راه اندازی شد .

شهردار ارومیه در پایان با اشاره به اجرای پروژه های شاخص اجرایی در شهر ارومیه، اظهار داشت: ساخت تقاطع غیر همسطح آذربایجان، اغاز اجرای کمربندی دوم شهر ارومیه، راه اندازی شهربازی مدرن، راه اندازی ترموای شهری ، پروژه ساخت یادمان شهید باکری و اجرای پروژه فیبر نوری از جمله پروژه های  شاخص در دست ساخت در  شهر ارومیه است.