سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 19 مهر 1397  ::  16:41   

در چهارمین همایش کارگزاران صندوق بیمه اجتماعی کردستان عنوان شد؛

تأکید بر بیمه جمعیت زیر 30 سال/ 41 درصد تحت حمایت صندوق

سرویس کردستان- چهارمین همایش استانی کارگزاران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کردستان در شهرستان قروه با هدف توانمندسازی جامعه هدف برگزار شد.

به گزارش خبرنگار کردپرس, بعد از ظهر امروز پنجشنبه چهارمین همایش استانی کارگزاران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان, روستاییان و عشایر کردستان با هدف آموزش و توانمندسازی کارگزاران به عنوان جامعه هدف در شهرستان قروه با حضور عضو هیئت مدیره این صندوق برگزار شد.

مدیرکل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کردستان در این همایش اظهار داشت: در حال حاضر تعداد 58 هزار و406 خانوار بیمه شده در سطح استان وجود دارد که این تعداد حدود 41 درصد از جامعه مشمول عضویت در صندوق را شامل می شود.

«جبار احمدپور» با بیان اینکه این میزان پوششی بیمه به نسبت میانگین کشوری 10 تا 12 درصد بالاتر است، افزود: از این تعداد بیمه شده 897 مورد مستمری بگیر فوتی، 641 مورد بازنشستگی پیش از موعد و 179 مورد هم شامل از کار افتادگی است.

وی در ادامه به تعداد جمعیت پوششی بیمه در قروه اشاره کرد و گفت: در شهرستان قروه 8 هزار و 180 خانوار با نسبت 14 درصدی بیمه هستند که از این تعداد 155 مورد شامل مستمری بگیر فوتی با 17 درصد نسبت به استان، 132 مورد بازنشستگی پیش از موعد با 20 درصد و 33 مورد هم از کار افتادگی با نسبت 18 درصد است.

«احمدپور» همچنین از کسب جایگاه سوم  شهرستان قروه از لحاظ جذب بیمه شده در سطح استان بعد از سنندج و بیجار خبر داد و تعداد کارگزاران در سطح استان را 89 مورد دانست.

وی در پایان از ارائه پیشنهاد استانی شدن مبالغ حق بیمه باتوجه به درآمدهای هر استان گفت و خواستار بررسی این موضوع توسط کارگزاران شد.

تأکید بر پوشش بیمه ای جمعیت زیر 30سال

 عضو هیئت مدیره صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر هم در این همایش از روند روبه رشد پیری به خصوص در روستاها خبر داد و گفت: کارگزاران اولویت خود را برای جذب جمعیت زیر 30سال در نظر بگیرند.  

«حامد قادرمرزی» با بیان اینکه آمارهای اعلام شده برای بیمه شدگان صندوق لازم است به نسبت جمعیت 30 سال به بالا باشد، افزود: با این معیار از تعداد جمعیت بیمه شده در سطح استان حدود 337 هزار مورد شامل جمعیت بالای 18 سال می شود که نسبت بیمه شده آن نزدیک به 16 درصد است.

وی این میزان پوشش را بسیار کم دانست و افزود: بر این اساس در شهرستان قروه جمعیت بالای 18 سال نزدیک به 33 هزار نفر بوده که نسبت بیمه شدگان آن 23 درصد است.

«قادرمرزی» شهرستان بیجار را با 24 هزار و 368 نفر جمعیت بالای 18 سال و درصد بیمه شده 28 در جایگاه اول استان دانست و گفت: شهرستان دهگلان با تعداد 25 هزار و 193 نفر جمعیت بالای 18 سال و 9 درصد نسبت بیمه شده آخرین جایگاه را دارد.

وی در ادامه از رشد پدیده ای به نام خالی از سکنه شدن روستاها در کنار روند رو به افزایشی پیری در روستاها خبر داد و بیان کرد: باید تلاش شود جمعیت زیر 18 سال هم تحت پوشش قرار گیرند و در این راستا هم برای کارگزارانی که به جذب این مورد اقدام کنند بسته تشویقی در نظر گرفته شده است.        

رفاه نسبی با خدمات بیمه ای

در ادامه این همایش فرماندار قروه با بیان اینکه خدمات بیمه ای کشاورزان رفاهی نسبی را نصیب جامعه می کند، بر تلاش برای جذب پوشش بیمه و پیشبرد اهداف صندوق تأکید کرد.

به گفته «موحد امان اللهی» صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان با قشری در ارتباط است که آسیب پذیر بوده و تلاش برای پوشش این قشر از جامعه آرامش خاصی را نصیب هم کارگزاران و هم جامعه می کند.

وی با بیان اینکه تمامی این خدمات برای این است که یک رفاه نسبی در جامعه حاکم شود، بر تلاش برای پیشبرد اهداف صندوق تأکید کرد.