سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  جمعه 20 مهر 1397  ::  10:14   

غرق شدن 15 پناه‌جوی کُرد اقلیم کردستان در دریای اژه

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نماینده فدراسیون پناهندگان و مهاجرین عراق در ترکیه، اعلام کرد که قایق حامل 35 پناه‌جوی کُرد اقلیم کردستان در دریا اژه غرق شده و تاکنون اجساد 15 تن از آنان که از شهروندان استان دهوک اقلیم کردستان هستند، پیدا شده است.

به گزارش کردپرس، کورده یشار اعلام کرد که روز دوشنبه گذشته قایق حامل 35 پناه‌جوی کُرد اقلیم کردستان در دریای اژه غرق شده است.

وی افزود که در پی تلاش های این فدراسیون و نیروهای ترکیه تاکنون اجساد 15 تن از غرق شدگان پیدا شده و بنا به مدارک هویتی، تمامی آنان از شهروندان استان دهوک اقلیم کردستان هستند.

کورده یشار گفت که از سرنوشت دیگر پناه‌جویان غرق شده هیچ خبری در دست نیست.

همچنین تأکید کرد که تلاش های نیروهای ترکیه و پیگیری های فدراسیون پناهندگان عراق برای یافتن دیگر پناه‌جویان این قایق ادامه دارد.

پیش‌تر دشتی جمال رئیس فدراسیون مهاجرین و پناهندگان عراق اعلام کرد که بنا به آمار نهادهای عراقی و بین‌المللی، تاکنون دست کم 289 شهروند اقلیم کردستان، در راه مهاجرت به کشورهای اروپایی، در دریای اژه غرق شده و جان خود را از دست داده اند و 133 تن دیگر از شهروندان اقلیم نیز در این راه مفقودالاثر شده و اجساد 160 تن از شهروندان غرق شده اقلیم کردستان که بیشتر آنان را زنان و کودکان تشکیل می دهند، به اقلیم بازگردانده شده است.

احزاب اپوزیسیون ناکارآمدی دولت اقلیم کردستان را عامل بروز پدیده روزافزون مهاجرت شهروندان اقلیم کردستان به اروپا می دانند.