انتشار:  دوشنبه 23 مهر 1397  ::  08:42   

اختصاصی کردپرس:

آخرین تحولات ادلب در آخرین روز از مهلت توافقنامه سوچی

سرویس ترکیه – امروز در حالی وارد 15 اکتبر 2018 یعنی آخرین روز از مهلت قانونی روسیه به ترکیه برای ایجاد منطقه عاری از سلاح و خروج نیروهای رادیکال از این منطقه می شویم که خبرها حاکی از حملات نیروهای مخالف سوری با استفاده از سلاح های سنگین به مواضع ارتش سوریه است.

امروز در حالی وارد 15 اکتبر 2018 می شویم که مدت زمان قانونی در توافقنامه سوچی به منظور ایجاد منطقه عاری از سلاح و خروج نیروهای رادیکال از این منطقه که توسط ترکیه بر عهده گرفته شده است به پایان می رسد ولی خبرهای منتشر شده از منطقه حاکی از بالا بودن تنش ها در این منطقه است.

بعد از آن که وزارت دفاع ملی ترکیه در 10 اکتبر 2018 اعلام کرد که تمامی سلاح های سنگین از منطقه عاری از سلاح در ادلب خارج شده است، یکی از فرماندهان نیروهای مخالف سوری در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک از خروج بخشی از سلاح های سنگین نیروهای النصره از منطقه عاری از سلاح سخن گفته و به ادامه حضور این نیروها در منطقه تاکید کرده بود. بعد از این خبر روز گذشته یعنی در 14 اکتبر 2018 خبرگزاری فرانسوی AFP از حمله نیروهای مخالف در ادلب به مواضع ارتش سوریه با استفاده از سلاح های سنگین خبر داد. اگرچه پیش از این نیز خبرهایی از حملات مختلف در ادلب توسط دو طرف به مواضع یکدیگر منتشر شده بود ولی این اولین باری بود که خبر حمله خمپاره ای و توپخانه ای به مواضع ارتش سوریه از منطقه عاری از سلاحی منتشر می شد که ترکیه در 10 اکتبر مدعی خروج کامل سلاح های سنگین از این منطقه شده بود. همچنین خبرگزاری AFP در خبر خود مدعی شده است که هیچ نیروی مخالف از گروه های رادیکال در ادلب از منطقه عاری از سلاحی که ترکیه در یک محدوده 15 الی 20 کیلومتری تاسیس کرده است جدا نشده است و حضور این نیروها همچنان ادامه دارد.

از طرف دیگر مرکز دیده بان حقوق بشر سوریه در لندن نیز با تایید خبر حمله خمپاره ای توسط برخی گروه های مخالف سوری در ادلب به مواضع ارتش سوریه عنوان کرده است: در اثر این حملات 2 نیروی نظامی ارتش سوریه جان خود را از دست داده است.

رامی عبدل رحمان رئیس مرکز دیده بان حقوق بشر سوریه در اظهاراتی عنوان کرده است: برای اولین بار از آغاز توافق ادلب و خروج سلاح های سنگین از منطقه عاری از سلاح شاهد نقض توافقات به دست آمده بودیم. پیش از این نیز حملاتی به مواضع ارتش سوریه از منطقه گزارش شده بود ولی اولین بار است که گروه های رادیکال به استفاده از سلاح های سنگین دست می زنند.

این تحولات در آخرین روز از توافق ترکیه – روسیه بر سر مسئله ادلب در حالی صورت می گیرد که بر اساس توافقات به وجود آمده ترکیه بایستی یک منطقه عاری از سلاح در محدوده 15 الی 20 کیلومتری در حدفاصل نیروهای ارتش سوریه و نیروهای مخالف سوری و همچنین نیروهای جبهه تحریر الشام ایجاد کرده و تا 10 اکتبر سلاح های سنگین و تا 15 اکتبر نیز اعضای گروه های رادیکال مخالف سوری را از منطقه بیرون می کرد.

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#روسیه