سرویس عراق
انتشار:  دوشنبه 23 مهر 1397  ::  14:16   

العربی الجدید به نقل از یک منبع دولتی خبر داد:

تلاش گسترده آمریکا برای جلوگیری از ارائه لایحه خروج نیروهای خارجی از عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یک منبع دولتی از تلاش گسترده آمریکا برای جلوگیری از اقدام برخی نمایندگان پارلمان عراق در راستای ارائه لایحه الزام تمامی نیروهای خارجی به خروج از این کشور خبر داد.

به گزارش کردپرس، روزنامه العربی الجدید چاپ لندن در شماره امروز (دوشنبه) خود از یک منبع دولتی نقل کرد که با وجود طرح توافقی پیشین مبنی بر ارائه لایحه الزام تمامی نیروهای خارجی به ویژه نیروهای ارتش آمریکا به ترک خاک عراق در اواسط سال آینده میلادی، رای گیری بر سر این لایحه در پارلمان این کشور و الزام دولت جدید به اجرای آن، برخی فرماندهان نظامی آمریکا به همراه شماری از مسئولان وزارت امور خارجه و همچنین سفارت این کشور در بغداد در حال تلاش و رایزنی با برخی رهبران سیاسی عراق هستند تا از ارائه چنین لایحه ای جلوگیری کنند.

منبع مذکور که نام وی فاش نشده، ضمن اعلام این که طرح الزام نیروهای خارجی به خروج از عراق یکی از بندهای مورد توافق در جریان رایزنی های منجر به انتخاب عادل عبدالمهدی به عنوان نامزد توافقی تصدی منصب نخست وزیری و مامور تشکیل کابینه جدید دولت این کشور می باشد، تاکید کرد که لایحه مربوط به آن نیز به محض آغاز به کار رسمی دولت جدید به پارلمان ارائه خواهد شد.

به گفته این منبع دولتی، لایحه الزام نیروهای خارجی به خروج از عراق به احتمال زیاد در پارلمان این کشور به تصویب خواهد رسید با این حال مسئله اصلی این است که دولت جدید تا چه اندازه برای اجرای لایحه و یا تعویق آن جدی خواهد بود.

این در حالی است که اطلاعات دریافت شده در رابطه با لایحه مذکور نیز حاکی از آن است که به بند اول ماده پنجم قانون اساسی این کشور استناد کرده که در آن تاکید شده "عراق یک کشور مستقل دارای حاکمیت کامل بر سرزمین خود است و ارتش عراق نیز مسئول تامین امنیت خاک، آسمان و آب آن می باشد".

بر اساس این لایحه، تمامی نیروهای خارجی باید از سراسر عراق از جمله اقلیم کردستان خارج شوند، نیروهای عراقی، تشکیلات نظامی وزارت کشور و گروه های حشد الشعبی مورد پشتیبانی قرار گیرند، قدرت نیروی هوایی تقویت و سامانه های پدافند هوایی دارای توانایی تامین امنیت کشور ایجاد شود و توافقنامه نظامی دفاعی با کشورهای همسایه و دوست به امضا برسد.

این در حالی است که العربی الجدید در شماره روز گذشته خود نیز از یک منبع پارلمانی نقل کرده بود که برخی نمایندگان فراکسیون های مختلف در پارلمان عراق از چند روز پیش در تلاش هستند تا رضایت بیشترین شمار نمایندگان برای امضای یک درخواست و تحویل آن به ریاست پارلمان جهت موافقت با آغاز صدور لایحه الزام نیروهای آمریکایی به خروج از این کشور را جلب کنند.

منبع مذکور که نام وی نیز فاش نشده بود، ضمن اعلام این که خروج نیروهای آمریکایی از عراق بر اساس یک برنامه زمانی مشخص خواهد بود، تاکید کرده بود که نشانه های مثبتی در رابطه با این درخواست نمایندگان پارلمان وجود دارد.

یادآور می شود که ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریکا دو ماه پیش ضمن تاکید بر این که نیروهای این کشور تا زمانی که نیاز باشد در عراق باقی می مانند تا به برقراری ثبات در مناطق آزاد شده از دست این گروه تروریستی کمک کنند، خاطر نشان ساخته بود که هم اکنون نزدیک به 5200 نیروی آمریکایی در این کشور مستقر هستند با این حال احتمال دارد شمار آنها بر اساس زمانبندی استقرار نیروهای کشورهای دیگر عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای کمک به آموزش نیروهای ارتش عراق کاهش یابد.

برچسب‌ها:
#عراق
#نیروهای آمریکایی
#ارائه لایحه
#خروج نیروها
#اقلیم کردستان