سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 23 مهر 1397  ::  15:25   

تأکید اتحادیه میهنی کردستان و هیئت عراقی بر آغاز مرحله‌ای نوین در عرصه سیاسی عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان- در دیدار میان هیئت عراقی و اتحادیه میهنی کردستان در شهر سلیمانیه، طرفین بر آغاز مرحله ای نوین در پروسه سیاسی عراق و حل مشکلات اربیل و بغداد تأکید کردند.

به گزارش کردپرس، هیئتی از رهبران ائتلاف ها و احزاب عراقی با هدف گفتگو با رهبران اقلیم کردستان در مورد تشکیل دولت جدید عراق، به اربیل و سلیمانیه سفر کردند.

این هیئت امروز دوشنبه 23 مهر/15 اکتبر، وارد سلیمانیه شده و با رهبران ارشد اتحادیه میهنی کردستان دیدار کرد.

طبق اطلاعیه پایانی این دیدار که با حضور کوسرت رسول علی معاون اول دبیر کل فقید اتحادیه میهنی برگزار شد؛ طرفین در مورد تدوین سیاست ها و برنامه کاری دولت جدید عراق و حل مشکلات و اختلافات میان اربیل و بغداد در چارچوب قانون اساسی عراق و نیز آغاز مرحله ای نوین در پروسه سیاسی به منظور تقویت همه جانبه این کشور، اتفاق نظر داشته و بر تلاش برای تحقق این اهداف تأکید کردند.

گفتگو در مورد مشکلات حل نشده میان اربیل و بغداد، به ویژه در مورد مسئله مناطق مورد مناقشه و اجرایی کردن ماده 140 مربوط تعیین سرنوشت این مناطق و مسائلی چون، نفت و گاز و بودجه و امور پیشمرگ، به عنوان دیگر  محورهای اصلی گفتگوهای طرفین در این دیدار اعلام شده است.

 لازم به ذکر است که روز گذشته یکشنبه‌ 22 مهر/14 اکتبر، هیئتی عالی رتبه‌ از احزاب شیعی و سنی عراقی به‌ ریاست عمار الحکیم رهبر جریان الحکمه‌ الوطنی و حضور  صالح مطلگ، خالد العبیدی و نماینده‌ حیدر العبادی و نمایندگان ائتلاف های بزرگ عراقی، به‌ منظور گفتگو با رهبران کُرد وارد اربیل شد و به صورت جداگانه با مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات و نیچروان بارزانی معاون وی و نخست وزیر اقلیم کردستان دیدار کرده و بارزانی در این دیدار تأکید کرد که لازم است سه اصل اساسی سه اصل، مشارکت واقعی، توازن و توافق، به عنوان شروط این حزب برای شرکت در تشکیل دولت جدید عراق، رعایت شود.

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#اتحادیه میهنی