سرویس کردستان
انتشار:  دوشنبه 23 مهر 1397  ::  15:55   

شور کتاب در کردستان

سرویس کردستان- هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب کردستان در حالی امروز به کارش پایان می دهد، که در طول 5 روز برگزاری این نمایشگاه شوری از جنس کتاب و کتابخوانی در استان کردستان به راه انداخت.

به گزارش کرد پرس، این نمایشگاه که به فاصله 8 ماه از نمایشگاه هفتم در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی سنندج ، با حضور  636 ناشر داخلی و خارجی در قالب 230 غرفه نمایشگاهی  برپا شده است. استقبال مردم و کتاب دوستان کردستانی از این نمایشگاه بسیاری از غرفه داران را غافل گیر کرده و میزان فروش کتاب هم در این دوره نسبت به دوره قبل از آن رشد چشمگیری داشته است. بازدید کنندگان از نمایشکاه از تنوع کتاب های ارایه شده رضایت نسبی دارند. دانش آموزان و دانشجویان عمده بازدید کنندگان اصلی این نمایشگاه هستند. برنامه جانبی نمایشگاه هم به غنای آن افزوده است و در کل موجب ایجاد نوعی شور فرهنگی و هنری در این چند روز در کردستان شده است. مهمانی هم از سایر استان ها خصوصا از استان های همجوار و کرد زبان به نمایشگاه آمده اند تا از آخرین کتاب های ارایه شده از سوی ناشرانی که از اقلیم کردستان عراق به نمایشگاه آمده اند استفاده کنند. ناشران اقلیم کردستان هم از استقبال خوانندگان راضی هستند و بر این باورند به صورت قوی تر می توانند در نمایشگاه کتاب تهران هم حاضر شوند.

فضای نمایشگاهی باید گسترش یابد

جلال قلعه شاخانی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان،  حین بازدید از نمایشگاه کتاب در گفت وگو با خبرنگار کرد پرس، میزان استقبال از نمایشگاه هشتم را مناسب ارزیابی کرد و گفت: متاسفانه یکی از مهم ترین مشکلات ما کمبود فضای نمایشگاهی بود و به همین جهت مجبور شدیم از میان تعداد بسیار زیاد ناشران داخلی که برای شرکت در این نمایشگاه ثبت نام کرده بودند در هر حوزه ای دست به انتخاب بزنیم.

وی افزود: اگر فضای نمایشگاهی مناسب تری در اختیار داشتیم،  قطعا می توانستیم از ناشران بیشتری در کردستان میزبانی کنیم و تنوع کتاب های عرضه شده در نمایشگاه هم قطعا افزایش پیدا می کرد.

قلعه شاخانی با بیان اینکه سعی کردیم از فضای موجود به بهترین شکل استفاده کنیم، افزود: خوشبختانه استقبال از این نمایشگاه مناسب بوده و میزان فروش کتاب هم نسبت به نمایشگاه قبلی افزایش مناسبی پیدا کرده است.

وی به حضور ناشران بین المللی خصوصا ناشران اقلیم کردستان در نمایشگاه اشاره کرد و گفت: این مسئله باعث شده بازدیدکنندگانی از سایر استان ها هم در نمایشگاه کردستان حضور داشته باشند و خود این موضوع نمایشگاه کتاب کردستان متفاوت از سایر نمایشگاه های استانی کرده است.