انتشار:  دوشنبه 23 مهر 1397  ::  19:39   

پدیده روزافزون مهاجرت و مرگ شهروندان اقلیم کردستان در راه اروپا

سرویس عراق و اقلیم کردستان- شهروندان اقلیم کردستان در پی ناامیدی از بهبود وضعیت اقتصادی و سیاسی در اقلیم کردستان راه مهاجرت به کشورهای اروپایی را در پیش گرفته و طی 4 سال 140 تن از آنان در راه های غیرقانونی مهاجرت مفقود شده و 350 تن نیز جان خود را از دست داده اند.

به گزارش کردپرس، پس از آغاز بحران اقتصادی در اقلیم کردستان و تشدید بحران های سیاسی و ناتوانی احزاب اپوزیسیون از ایجاد تغییر در شرایط اقلیم، بسیاری از شهروندان با ناامیدی از بهبود و تغییر در شرایط موجود و با هدف یافتن موقعیت و شرایط زندگی بهتر در کشورهای اروپایی، راه مهاجرت از اقلیم و رفتن به اروپا به عنوان پناه‌جو را در پیش گرفته اند.

بیشتر این پناه‌جویان از راه های غیرقانونی برای رسیدن به اروپا تلاش کرده در این راه با مخاطرات جدی روبرو می شوند و بسیاری جان خود را از دست می دهند.
از جمله در هفته گذشته قایق حامل پناه‌جویان اقلیم در دریای اژه، غرق شده و 15 شهروند اقلیم از جمله اعضای دو خانواده شامل پدر مادر و فرزندان جان(9 کودک) خود را از دست داده و شمار دیگری مفقود شده و چهار تن در این رابطه در کشور ترکیه به اتهام قاچاق انسان و کشتن این افراد دستگیر شده اند.

همچنین مهاجرت دسته جمعی خانواده ها تراژدی های دیگری به دنبال داشته و شبکه تلویزیونی knn در گزارشی در خصوص مهاجرت خانواده ها و جوانان اقلیم به مرگ جمعی 19 تن از اعضای یک خانواده اقلیم در دریای اژه اشاره می کند که اجساد بیشتر آنان تاکنون یافت نشده است.

 مرگ تمام اعضای این دو خانواده واکنش های بسیاری را در اقلیم به دنبال داشته و احزاب اپوزیسیون دولت اقلیم را به دلیل ناکارآمدی در خدمات رسانی به شهروندان مسئول مرگ این افراد دانسته و دولت را به بی توجهی و اهمال در زمینه جلوگیری از پدیده روز افزون مهاجرت و یافتن و بازگرداندن اجساد قربانیان متهم می کنند.

طبق آمار اعلام شده از سوی فدراسیون مهاجرت و پناهندگان اقلیم کردستان، تاکنون 350 شهروند اقلیم در راه های غیرقانونی مهاجرت جان خود را از دست داده و 140 تن مفقودالاثر شده اند.

همچنین این فدراسیون هشدار داده که بسیاری از پناه‌جویان اقلیم کردستان در صورت دستگیری در ترکیه توسط دولت این کشور در زندان نگه داری شده و یا به گروه های جهادی در سوریه تحویل داده می شوند و دولت عراق و اقلیم نیز نمی توانند به آزادی این افراد کمک کنند.