انتشار:  دوشنبه 23 مهر 1397  ::  22:06   

کارشناسان پلیس جنایی استانبول وارد کنسولگری عربستان شدند/ تحقیقات پیرامون ناپدید شدن روزنامه نگار سعودی آغاز شده است

سرویس ترکیه - کارشناسان پلیس جنایی استانبول به همراه یک خودرو حامل تجهیزات تخصصی جستجوی فنی و جنایی به منظور روشن شدن پرونده ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد آل سعود وارد ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شد.

به گزارش کردپرس، در پی انتشار آغاز به کار تیم تحقیقاتی مشترک ترکیه و کنسولگری عربستان سعودی در استانبول در خصوص سرنوشت جمال خاشقجی اخبار منتشر شده پیرامون فعالیت های این تیم مشترک حاکی از انجام  اقدامات ابتدایی برای شروع تحقیقات است و در همین راستا، ابتدا تیم کارشناسان فنی عربستان وارد ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول شد و دقایقی بعد تیم کارشناسان پلیس جنایی استانبول به همراه یک خودرو حامل تجهیزات تخصصی جستجوی فنی و جنایی وارد این ساختمان شد. قرار است تیم کارشناسی و پلیسی ترکیه و عربستان، ساختمان کنسولگری و محوطه آن را در ساعات پیش رو به صورت فنی با هدف تعیین احتمال قتل خاشقچی در این مکان جستجو کنند.

این کارگروه در حالی کار خود را امروز آغاز می کند که در چند روز گذشته عربستان اجازه جستجوی فنی و تخصصی را به پلیس ترکیه نداده بود و در پی تماس تلفنی دیشب رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان تشکیل این کارگروه مطرح و پس از بررسی موضوع تصمیم به تشکیل آن گرفته شده است. با آغاز فعالیت کارگروه مشترک ترکیه و عربستان، این اجازه به تیم پلیس جنایی ترکیه داده شده که با ورود به ساختمان کنسولگری اقدامات لازم را انجام دهند.

لازم به ذکر است، هنوز از سرنوشت خاشقچی که از روز دوم اکتبر(10 مهرماه) به محل ساختمان کنسولگری عربستان در شهر استانبول مراجعه کرده و به گفته مقامات ترکیه بیرون نیامده و از آن روز ناپدید شده، خبر دقیقی در دست نیست، منابع غیررسمی نزدیک به پلیس ترکیه اعلام کرده اند که اسناد و شواهد نشان می دهد که او از ساختمان کنسولگری خارج نشده است. در حال حاضر سناریوهای مطرح شده در خصوص این روزنامه نگار منتقد سعودی قتل در ساختمان کنسولگری، ربایش و قتل در محلی دیگر از ساختمان کنسولگری و همچنین ربایش و زنده بودن خاشقچی می باشد که بیشتر حدس و گمان ها بر روی این 3 سناریو مطرح شده است.  اقدامات امنیتی ترکیه برای مشخص شدن سرنوشت روزنامه نگار ناپدید شده در ساختمان کنسولگری عربستان سعودی همچنان ادامه دارد و پلیس ترکیه در صدد است تا امکان قتل و دفن او در محوطه ساختمان کنسولگری و اقامتگاه سرکنسول و نیز احتمال معدوم سازی جسد احتمالی وی با استفاده از اسیدهای قوی را بررسی کند.یکی از فرضیه ها درباره سرنوشت خاشقچی این است که با توجه به تردد چندین خودرو دیپلماتیک بین اقامتگاه سرکنسول و ساختمان کنسولگری در روز ناپدید شدن او، این روزنامه نگار در یکی از این ساختمان ها به قتل رسیده و در همان محل دفن شده است. پلیس ترکیه در صدد است تا علاوه بر بررسی احتمال قتل و دفن، با استفاده از آثار احتمالی باقیمانده در ساختمان کنسولگری و اقامتگاه سرکنسول، از طریق بررسی دی.ان.آ سرنوشت خاشقچی را مشخص کند.

خاشقچی 59 ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و در روزهای اخیر قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود اوایل ماه جاری میلادی مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر خارج نشد. پلیس ترکیه چند روز پیش تصاویر و ویدئوی ورود و ترددهای مشکوک 15 دیپلمات سعودی به استانبول را که به ادعای رسانه‌ های ترکیه تیم ترور خاشقچی بودند، منتشر کرد. همچنین رسانه های ترکیه اسامی 15 تبعه عربستان را که در پرونده ناپدید شدن خاشقچی روزنامه نگار عربستانی متهم هستند، منتشر کردند. بر اساس شایعه منتشر شده، خاشقچی از سوی 15 ماموری که در روز و ساعت حضور او در کنسولگری، از عربستان به استانبول آمده بودند، به قتل رسیده است و قاتلان نیز به کشور خود باز گشته اند.

خبرگزاری کردپرس/ سرویس ترکیه

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه