انتشار:  چهارشنبه 25 مهر 1397  ::  14:30   

سایت نزدیک به کنگره آمریکا:

رابطه آمریکا با کُردها و دولت بغداد پیچیده است

سرویس جهان- سایت هیل نوشت: با وجود این که آمریکا همواره کردهای عراق را متحد خود دانسته است اما در مقابل مناقشات کردها و بغداد بر سر برخی مناطق مانند کرکوک جانب بغداد را گرفته است.

 

به گزارش کردپرس، سایت هیل وابسته به کنگره و سنای آمریکا در تحلیلی، رابطه آمریکا با کردهای عراق و دولت مرکزی این کشور را عجیب و پیچیده دانسته است زیرا آمریکا بغداد مقتدر را می خواهد اما در عین حال می داند که در واقع کردها متحد اصلی این کشور هستند.

این سایت در توضیح پیچیده بودن ارتباط آمریکا با اربیل و بغداد نوشت: برای مثال، آمریکا نیروهای پیشمرگ و ارتش عراق را آموزش نظامی داده و آنها را به تجهیزات نظامی مجهز می کند اما همواره در مقابل مناقشه اربیل و بغداد بر سر مسائل کردی از جمله در مورد کرکوک، از بغداد حمایت کرده است.

در ادامه این مطلب اشاره شده که کردها در منطقه مطمئن ترین متحدان آمریکا هستند و این کشور باید از آنها حمایت کند.

سایت هیل، به دو حزب حاکم در اقلیم کردستان یعنی اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان توصیه کرده است با توجه به این که اقلیم کردستان متحد آمریکا در منطقه است، برای تشکیل هرچه زودتر دولت جدید که احتمالا به رهبری نیچروان بارزانی خواهد بود تلاش کنند. به نوشته سایت هیل، این اقدام باعث می شود جامعه دموکراتیک در اقلیم کردستان همچنان وجود داشته باشد: اقلیم کردستانی که از مدتها پیش به آمریکا نزدیک بوده و طرفدار غرب است.

سایت وابسته به کنگره آمریکا، با اشاره به تاسیس حزب گوران به رهبری نوشیروان مصطفی، رهبر و بنیانگذار فقید آن نوشت: جنبش گوران توانست حاکمیت طائفی و خانوادگی دو حزب حاکم را بر اقلیم کردستان با چالش روبه رو کند.

به نوشته این سایت، اکنون که در آستانه تشکیل دولت جدید در عراق و اقلیم کردستان هستیم، بهترین زمان برای نشان دادن حسن نیت آمریکا به کردها و حمایت جدی آن از اقلیم کردستان عراق است.

کد خبرنگار: 40101