سرویس جهان
انتشار:  چهارشنبه 25 مهر 1397  ::  23:48   

اندیشکده «پروژه تحقیقی درباره تروریسم» هشدار داد؛

احتمال استفاده ترکیه از شورشیان تندرو سوریه علیه کُردها

سرویس جهان- یکی از مقامات سابق پلیس ترکیه هشدار داده است که ممکن است ترکیه از شورشیان تندرو وابسته به القاعده در سوریه علیه کردها استفاده کند.

 

به گزارش کردپرس، احمد یحیی، از مقامات ارشد سابق پلیس ترکیه به اندیشکده «پروژه تحقیقی درباره تروریسم» گفته است سازمان اطلاعات ترکیه در سال 2014 برای برقراری ارتباط با عناصر تندرو شورشی در سوریه تلاش کرده است.

به نوشته سایت این اندیشکده، احمد یحیی، رییس پلیس سابق بخش مبارزه با تروریسم در شهر شانلی اورفا در نزدیکی مرز سوریه اکنون در دانشگاه جورج تاون و ام آی تی در آمریکا تدریس می کند. وی در جریان دستور رییس جمهور ترکیه برای برکناری روسای بخش ضدتروریسم این کشور در سال 2014 کنار گذاشته شده است.

این مقام سابق پلیس ترکیه ادعا کرده است که ترکیه می خواهد با استفاده از نیروهای تندرو در ترکیه، آنها را برای مقابله با کردهای سوریه و ایجاد منطقه حائل میان ترکیه و سوریه به کار گیرد.

بسام ایشاک، از اعضای شورای دموکراتیک سوریه، متشکل از کردها و اعراب این کشور نیز به پروژه تحقیقی درباره تروریسم گفته است اعضای جهادی ارتش آزاد سوریه تمایل دارند با ترکیه همکاری کنند زیرا در صورت همراه نشدن با ترکیه، ممکن است از سوی روسیه هدف قرار گیرند.

این افراد به نهاد مذکور گفته اند اعضای جهادی که از ادلب در پی توافق ترکیه و روسیه بیرون خواهند رفت، ممکن است از سوی ترکیه برای مقابله با کردها به کار گرفته شوند.

کایل اورتون، محقق حوزه تروریسم نیز امکان استفاده ترکیه از شورشیان تندرو نزدیک به القاعده در سوریه را علیه کردها رد نکرده است اما گفته است از این نیروها در مناطق تحت کنترل کردها که آمریکاییها نیز حضور دارند استفاده نخواهد شد.

جان روزوماندو، محقق در «پروژه تحقیقی درباره تروریسم» نیز گفته است ترکیه تلاش می کند عناصری را از میان گروه های تندرو مانند حیات تحریر الشام با خود همراه کرده و از آنها در عملیات های نظامی علیه نیروهای کرد سوریه استفاده کند.

اویتون پیشنهاد کرده است نقش آمریکا به عنوان میانجی میان ترکیه و پ.ک.ک، می تواند به رفع تنش در سوریه کمک کند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#داعش
# القاعده
#روسیه
#آمریکا
#ادلب