انتشار:  پنج‌شنبه 26 مهر 1397  ::  11:29   

صدور فرمان انحلال اداره کل صدور شناسنامه اقلیم کردستان از سوی بغداد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- وزارت امور داخلی اقلیم کردستان اعلام کرد که دولت مرکزی عراق، فرمان انحلال اداره کل ثبت  و صدور شناسنامه و مدارک هویتی اقلیم کردستان را صادر کرده است.
 

به گزارش کردپرس، سامی جلال از مقامات وزارت امور داخلی اقلیم کردستان در گفتگو با شبکه تلویزیونی ان. آر. تی، اعلام کرد که مدتی قبل وزارت کشور عراق طی فرمانی رسمی، دستور به انحلال اداره کل ثبت احوال و صدور شناسنامه اقلیم کردستان داده است.

وی افزود که وزارت امور داخلی اقلیم با این تصمیم مخالفت کرده و حاضر به اجرای فرمان وزارت کشور عراق در این باره نیست.

همچنین گفت که مذاکرات وزارت امور داخلی اقلیم با بغداد برای لغو این فرمان و جلوگیری از انحلال اداره کل صدور شناسنامه اقلیم، ادامه دارد.

سامی جلال خاطرنشان ساخت که اگر این فرمان بغداد اجرایی شود؛ اداره کل صدور شناسنامه اقلیم منحل شده و فقط شعبات فرعی در استان های اقلیم مانند دیگر استان های عراق، تحت نظر دولت مرکزی به فعالیت می پردازند.

پیش‌تر احزاب اپوزیسیون اقلیم کردستان احزاب حاکم را متهم کردند که از طریق صدور شناسنامه و مدارک جعلی اقدام به تقلب گسترده در انتخابات دوره پنجم پارلمان کردستان کرده اند و از وزارت کشور عراق خواستند که تحقیقات در این زمینه را آغاز کند.

در پی این درخواست وزارت کشور عراق نیز اقدام به تشکیل هیئتی برای تحقیق در مورد صدور و استفاده از شناسنامه و مدارک جعلی در این انتخابات کرد.

مقامات وزارت کشور عراق نیز در واکنش اعلام کرد که صدور شناسنامه جعلی در اقلیم به هیچ عنوان امکان پذیر نیست؛ چراکه این روند کاملاً تحت نظر دولت عراق صورت می گیرد.