سرویس ترکیه
انتشار:  پنج‌شنبه 26 مهر 1397  ::  12:38   

اختصاصی کردپرس:

دستپاچگی آل سعود و بذل و بخشش 100 میلیون دلاری/ محمد شریفی کرجان

سرویس ترکیه - کمک 100 میلیون دلاری عربستان سعودی به طرح مبارزه با گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) و واریز این پول به حساب های آمریکایی به منظور حمایت از ارتش دموکراتیک سوریه به هیچ عنوان یک تصادف و همزمانی ساده با اوج گیری واکنش های بین المللی به ناپدید شدن خاشقچی و سفر  وزیر امور خارجه آمریکا به عربستان و ترکیه و آغاز تحقیقات قضایی – جنایی ترکیه در ساختمان کنسولگری نیست.

بعد از آن که در تاریخ 2 اکتبر 2018 جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد آل سعود برای انجام امور اداری ثبت ازدواج خود در ترکیه وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شده و از آنجا بیرون نیامده است موجی از واکنش های جهانی علیه آل سعود به راه افتاده است که در چند دهه اخیر چنین واکنش بین المللی این خاندان ثروتمند عربی بی سابقه بوده است. آل سعودی که همواره با پول سرشار به دست آمده از درآمدهای نفتی خود توانسته است دهان منتقدان به اصطلاح نگران حقوق بشر در عربستان را ببند این بار با مانع بزرگی روبه رو شده است. مفقود شدن جمال خاشقجی و طرح سناریوهای مختلف مبنی بر قتل وی از سوی تیم 15 نفری جلادان عربستان در ساختمان کنسولگری و منهدم کردن جسد وی با استفاده از اسیدهای قوی یک تابلوی بسیار وحشتناک و خوف آوری را از آل سعودی طراحی می کند که شاید برای خودشان زیاد جای تعجب نباشد. چیزی که برای سعودی ها بیشتر حیرت آور است واکنش های تند متحدان این کشور به خصوص آمریکایی است که چندی پیش دست در دست آنان دور گوی روشن پیمان تازه می کردند.

از همین رو بعد از آن که مسئله خاشقجی بالا گرفته و حتی مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا برای تحقیق پیرامون این مسئله به عربستان و ترکیه سفر کرده است و در کنار آن بعد از فشارهای شدید از سوی ترکیه آل سعود چاره ای به غیر از اجازه ورود تیم پلیس جنایی ترکیه به ساختمان کنسولگری و تحقیقات گسترده پیرامون ناپدید شدن این روزنامه نگار عربستانی را پیش روی خود ندید بار دیگر به حربه قدیمی خود متوسل شده و "سر کیسه را یک بار دیگر هم شل کرد". کمک 100 میلیون دلاری عربستان سعودی به طرح مبارزه با گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) و واریز این پول به حساب های آمریکایی به منظور حمایت از ارتش دموکراتیک سوریه به هیچ عنوان یک تصادف و همزمانی ساده با اوج گیری واکنش های بین المللی به ناپدید شدن خاشقجی و سفر  وزیر امور خارجه آمریکا به عربستان و ترکیه و آغاز تحقیقات قضایی – جنایی ترکیه در ساختمان کنسولگری نیست.

آل سعود در تلاش است تا با استفاده از واریز پول به آمریکا بتواند این کشور را در پیگیری مسئله پرونده جمال خاشقچی منصرف کند ولی موضوعی که مطرح است جلب توجه گسترده جهانی به این موضوع است که این 100 میلیون دلار هم چنین به نظر می رسد نخواهد توانست این بار مانع رسوایی آل سعود شود. عربستان سعودی که در چند ماه اخیر تلاش کرده است تا با نمایش اصلاحاتی که در داخل به وجود آورده است توجه رسانه ها و افکار عمومی جهانی را جلب کند این بار با چالش بسیار جدی روبه رو است که در صورت تایید سناریوهای مطرح شده تمام تلاش های روشنگرایانه شاهزاده به اصلاح روشنفکر عربستان سعودی را با خاک یکسان خواهد کرد. سناریوهایی که برای قتل جمال خاشقچی مطرح است بیشتر به فیلم های جنایی شبیه است تا اقدام یک دولت قانونی علیه یک روزنامه نگار آن هم در خاک یک کشور دیگر. سفر تیم جلادان عربستانی به ترکیه با پرواز خصوصی، کشاندن جمال خاشقجی به ساختمان کنسولگری، قتل وی در ساختمان و تجزیه کردن جسد وی با اسیدهای قوی اگر تا کنون به ذهن سناریونویس های فیلم های جنایی هالیوود نرسیده است بایستی ارتباط خود را با آل سعود بیشتر کنند!!!

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه/ محمد شریفی کرجان

 

برچسب‌ها:
#ترکیه