سرویس ترکیه
انتشار:  پنج‌شنبه 26 مهر 1397  ::  20:36   

مراد قاراییلان:

ترکیه تلفات نیروهای خود در جنگ با PKK را انکار می کند

سرویس ترکیه - مراد قاراییلان عضو شورای رهبری PKK در اظهاراتی عنوان کرده است: ترکیه تصمیم گرفته خبرهای مربوط به تلفات ارتش در جنگ را به کلی انکار کند.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری هاوارنیوز، مراد قاراییلان عضو شورای رهبری PKK در واکنش به رأی دادگاه حقوق بشر اروپا در رد پرونده شکنجه عبدالله اوجالان گفت: بیست سال پیش، هدف از توطئه دستگیری اوجالان این بود که جنبش کردها از بین برود اما با مقاومت امرالی و مبارزه ای که مردم و نیروهای نظامی وابسته به PKK انجام دادند این توطئه بین دولتی ناکام ماند. جنبش تحت رهبری اوجالان در این مدت حداقل ده برابر بزرگ شده است. البته اگر بهتر عمل می کردیم این توطئه به کلی از بین می رفت و این جای انتقاد دارد. دادگاه حقوق بشر اروپا با حکمی که داد، منزوی‌ سازی و حصر غیرانسانی در امرالی را مشروعیت بخشید. این نشان از شراکت اروپا با ترکیه و هم نظر بودن در این مورد دارد. حقوق بشر شامل کردها و رهبر آنها نمی شود.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به موج گسترده دستگیری ها در ترکیه تصریح کرده است: عملیات پلیسی اخیر پیامی از سوی دولت ترکیه است که ما بر پاکسازی کردها و دموکراسی‌ خواهان اصرار داریم. 150 نفر را به بهانه واهی وجود گزارش اطلاعاتی علیه آنها بازداشت کرده ‌اند. دادگاه، قانون و این مسائل در ترکیه وجود ندارد. پیش از اردوغان هم در قوانین ترکیه، کردها انکار می‌ شدند و حق و حقوقی نداشتند. این اقدامات بخشی از جنگ علیه مردمان کُرد است. در آستانه انتخابات شهرداری ها به مردم این پیام را می ‌دهند که حتی اگر نمایندگان شما در انتخابات پیروز شوند ما آنها را زندانی می ‌کنیم و به جای آنها سرپرست می ‌گذاریم.

قاراییلان خاطرنشان کرد: ترکیه تصمیم گرفته خبرهای مربوط به تلفات ارتش در جنگ را به کلی انکار کند. این دیگر فقط سانسور نیست. برخی از تلفات که توسط خبرنگاران و مردم مشاهده شده را بیان می‌ کنند چون چارە ای ندارند. می ‌گویند به PKK پایان می‌ دهند و راههای رسیدن خوراک به کوهها را قطع می‌کنند اما خود اردوغان هم می ‌داند که این ممکن نیست. ٣۵ سال است که همین دروغ را تکرار می کنند.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#پ.ک.ک
#کردها