انتشار:  شنبه 12 آبان 1397  ::  23:56   

انتقاد بغداد از بیانیه سفارت آمریکا در رابطه با تحریم‌های علیه ایران

سرویس عراق و اقلیم کردستان - وزارت خارجه عراق تاکید کرد که بیانیه سفارت آمریکا در این کشور در رابطه با تحمیل تحریم های یک جانبه علیه ایران، از عرف دیپلماتیک و احترام متقابل به حاکمیت کشورها فراتر رفته است.

به گزارش کردپرس به نقل از السومریه نیوز، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق شامگاه امروز (شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که بیانیه اخیر سفارت آمریکا در بغداد در رابطه با تحمیل تحریم های یک جانبه این کشورعلیه کشور همسایه ایران را دنبال کرده است.

وزارت خارجه عراق در بیانیه خود ضمن تاکید بر این که بخش دوم بیانیه سفارت آمریکا از عرف دیپلماتیک و احترام متقابل به حاکمیت کشورها به عنوان یک اصل تثبیت شده در قانون بین المللی فراتر رفته است، خاطر نشان ساخته که بغداد دخالت در مسائل داخلی عراق به ویژه مسائل مربوط به اصلاحات امنیتی داخلی و وضعیت نیروهای امنیتی که تحت تسلط نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح می باشند را به هیچ وجه نمی پذیرد.

در این بیانیه همچنین آمده که بغداد انتظار دارد سفارت آمریکا در راستای پایبندی به قانون بین المللی حاکم بر فعالیت خود در عراق به عنوان کشور میزبان، این اظهارات ناسازگار با قوانین و عرف بین المللی را حذف و در آینده نیز از تکرار چنین اقدامی خودداری کند.

این در حالی است که سفارت آمریکا در بغداد چند روز پیش با صدور بیانیه ای تاکید کرده بود که ایران باید به حاکمیت دولت عراق احترام بگذارد.

برچسب‌ها:
#عراق
#سفارت آمریکا
#تحریم ایران
#حاکمیت کشورها