سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 13 آبان 1397  ::  13:45   

وزیر خارجه سابق ترکیه:

احتمال عملیات دوباره ترکیه علیه کردهای سوریه ضعیف است

سرویس جهان- وزیر خارجه سابق ترکیه معتقد است با توجه به اینکه آمریکا در منطقه شرق رود فرات در سوریه حضور دارد، ترکیه عملیات نظامی گسترده علیه کردهای سوریه انجام نخواهد داد.
 

به گزارش کردپرس، گلوله باران چند روز پیش مواضع نیروهای کرد سوریه در شرق رود فرات از جمله شهر کوبانی از سوی ارتش ترکیه، نگرانی از احتمال انجام عملیات نظامی گسترده دیگری علیه کردهای سوریه را افزایش داده است.

اما یاشار یاکیس، وزیر خارجه سابق ترکیه و از بنیانگذاران حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه به رهبری رجب طیب اردوغان، رییس جمهور فعلی ترکیه، معتقد است با توجه به این آمریکا در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه در شرق فرات حضور دارد، احتمال انجام عملیات نظامی گسترده جدید ترکیه علیه کردها ضعیف است.

وی به خبرگزاری شین هوای چین گفته است آمریکا سیگنال داده که از نیروهای کرد سوریه در این منطقه محافظت خواهد کرد. از طرفی، نیروهای کرد سوریه از سوی آمریکا آموزش نظامی دیده اند و به سلاح های سنگین مجهز شده اند. کردها از خود مقاومت سختی نشان خواهند داد.

جاهد ارمغان دیلک، مدیر اندیشکده قرن 21 ترکیه به نیز شین هوا گفته است تحت شرایط فعلی، احتمال حمله نظامی ترکیه به کردهای سوریه به صورت گسترده ممکن نیست.

وی که یکی از افسران سابق نظامی ترکیه است، معتقد است با توجه به این که اقتصاد در ترکیه ضعیف شده و این کشور درگیر توافق شکننده ای در مورد ادلب سوریه است، احتمال آن وجود ندارد که وارد یک تنش نظامی جدید در سوریه شود.

دیلک معتقد است وارد شدن به جنگ با کردهای سوریه در شرق این کشور به منزله وارد شدن ترکیه به جنگ با آمریکا خواهد بود.

این دو کارشناس مسائل ترکیه معتقدند عملیات نظامی ترکیه علیه کردها در شرق سوریه در چند سابق قبل قابل اجرا بود اما اکنون که کردها در شرق سوریه بر خلاف عفرین، از پشتیبانی آمریکا برخوردارند، وارد شدن ترکیه به جنگ با آنها پیامدهای سنگین به دنبال خواهد داشت.

گد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#آمریکا
#ترکیه
#کردها
#کوبانی