سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 14 آبان 1397  ::  10:56   

بلومبرگ گزارش داد:

تلاش کردها برای صدور دوباره نفت کرکوک از طریق اقلیم کردستان

سرویس جهان- بلومبرگ نوشت: اعلام افزایش ظرفیت انتقال نفت خط لوله اقلیم کردستان- ترکیه از سوی اقلیم کردستان، به منظور متقاعد کردن بغداد برای صدور نفت کرکوک از طریق این منطقه در شمال عراق است.

 

به گزارش کردپرس، وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان اعلام کرده است که ظرفیت انتقال نفت خط لوله اقلیم کردستان- ترکیه به یک میلیون بشکه در روز افزایش یافته است. همزمان تولید نفت در این منطقه خودمختار در عراق به 400000 بشکه در روز افزایش پیدا کرده است.

بلومبرگ نوشت: کردها با اعلام افزایش ظرفیت انتقال نفت از شمال عراق، می خواهند دولت مرکزی این کشور را متقاعد کنند تا نفت کرکوک را که از سال گذشته دوباره تحت کنترل دولت مرکزی قرار گرفته، از طریق اقلیم کردستان و ترکیه به بازارهای جهانی صادر کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، در حال حاضر، روزانه 230000 بشکه نفت خام در میادین نفتی کرکوک تولید می شود اما این مقدار نفت به پالایشگاههای محلی جهت تامین نیازهای داخل به فرآورده های نفتی فروخته می شود.

نفت منطقه کرکوک تا پیش از اکتبر 2017 که نیروهای عراقی آن را از کنترل اقلیم کردستان خارج کردند، از طریق خط لوله اقلیم کردستان –ترکیه به بازارهای جهانی صادر می شد.

به نوشته بلومبرگ، مقامات دولت مرکزی عراق آمادگی خود را برای توافق با دولت منطقه ای اقلیم کردستان در ارتباط با صدور نفت کرکوک از شمال عراق اعلام کرده اند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#کرکوک
#نفت
#کردها