سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 14 آبان 1397  ::  12:28   

خبرگزاری فرانسه گزارش داد؛

ریشه دواندن ترکیه در مناطق تحت کنترل شورشیان سوریه

سرویس جهان- محمد حمدان کنو، رییس شورای محلی اعزاز در شمال سوریه و تحت کنترل ترکیه می گوید بیشتر خدمات ارائه شده از سوی ترکیه از جمله آموزش و پرورش به زبان ترکی است. نقش ترکیه در مناطق تحت کنترل شورشیان شمال سوریه در حال گسترش است.

 

به گزارش کردپرس، خبرگزاری فرانسه از مناطق تحت کنترل ترکیه و شورشیان ارتش آزاد در شمال سوریه گزارش داد آنکارا با ارائه خدمات مختلف به زبان ترکیه در این مناطق به دنبال ریشه دواندن در این منطقه از شمال سوریه است.

آنکارا طی دو عملیات در دو سال گذشته به نام های سپر فرات و شاخه زیتون، نیروهای نظامی خود را وارد شمال سوریه کرد. این کشور به بهانه مقابله با داعش و سپس بیرون راندن نیروهای کرد سوریه این دو عملیات را انجام داد.

ترکیه طی عملیات سپر فرات شهرهای جرابلس، الرای، اعزاز و دیگر مناطق را تصرف کرد و در عملیات دوم، کانتون عفرین را که تحت کنترل نیروهای کرد بود، با همراهی نیروهای شورشی ارتش آزاد سوریه به تصرف خود درآورد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، ترکیه بعد از تصرف این مناطق، نهادهای دولتی و خصوصی خود را در این مناطق مستقر کرد و نفوذ این کشور در این مناطق به شدت در حال رشد بوده است به طوری که حضور و تاثیر این نهادهای ترکیه به بخشی از زندگی روزمره مردم در این مناطق تبدیل شده است.

AFP نوشت: روی دیوارهای بیمارستان جرابلس مملو از تصاویر رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه است و برق این شهر توسط یک شرکت ترکیه تامین می شود.

محمد حمدان کنو، رییس شورای محلی اعزاز به این خبرگزاری گفته است بیشتر خدمات ارائه شده از سوی ترکیه از جمله آموزش و پرورش به زبان ترکی است. نقش ترکیه در مناطق تحت کنترل شورشیان شمال سوریه در حال گسترش است و چنین رویکردی از سوی ترکیه در دیگر شهرهای تحت کنترل ترکیه در شمال سوریه در حال اجرا است.

منابع محلی گفته اند قبل از ورود ترکیه تنها دو زبان خارجی انگلیسی و فرانسوی تدریس می شد اما از زمان کنترل ترکیه بر این مناطق، زبان ترکیه به جای فرانسه در برنامه درسی مدارس گنجانده شده است. نام خیابانها و دیگر تابلوها به صورت دو زبانه عربی-ترکی نصب شده است.

احمد یحیی استاد دانشگاه دی سیل آمریکا گفته است هدف ترکیه از این اقدامات در شمال سوریه ریشه دواندن در این مناطق و کنترل بر این مناطق است. تمام نهادهای حاکم بر این مناطق از سوی ترکیه مدیریت می شوند و این به منزله حاکمیت غیررسمی بر شمال سوریه است.

مقامات محلی به خبرگزاری فرانسه گفته اند ترکیه در تلاش است تا با کنترل بر مناطق تحت کنترل کردهای سوریه، این مناطق را نیز به مناطق تحت سیطره خود تبدیل کند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#ارتش آزاد سوریه
#رجب طیب اردوغان