انتشار:  دوشنبه 14 آبان 1397  ::  14:10   

به خاطر رشد کند جمعیت در استان؛

ایلام دارد پیر می‌شود

سرویس ایلام- مدیرکل بهزیستی استان ایلام با اعلام این که تا سال 1400 به ازای هر 10 ایلامی یک نفر سالمند خواهیم داشت، عنوان کرد: ایلام دارد پیر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، زهرا همتی در نخستین کارگاه آموزشی تربیت مربی طرح آگاه سازی پیشگیری از معلولیت ها در دوران سالمندی، ضمن اعلام این خبر گفت: جمعیت این استان با توجه به رشد کندی که داشته به سمت پیر شدن پیش می رود.

وی نرخ کنونی جمعیت سالمندی این استان را 5 و 6 دهم درصد عنوان کرد که با توجه به روند کاهش رشد جمعیت به سمت افزایش این نرخ پیش می رویم.

مدیرکل بهزیستی ایلام با ذکر اینکه سه هزار و 458 سالمند ایلامی زیر پوشش بهزیستی قرار دارند، ادامه داد: در حال حاضر نزدیک به 50 هزار نفر از جمعیت 580 هزار نفری ایلام را سالمندان تشکیل می دهند.

همتی اظهار کرد: یکی از اقدام هایی که در این زمینه باید انجام داد پیشگیری از معلولیت های دوران سالمندی است که در این زمینه توسط بهزیستی کشور برنامه ای آموزشی در 15 استان کشور از جمله در ایلام آغاز شده است.

وی اضافه کرد: در اجرای این طرح شیوه های برخورد مناسب با بیماری های مختلف دوران سالمندی به مربیان آموزش داده شده تا به سالمندان هر استان ارایه و از معلولیت ها پیشگیری شود.

مدیرکل بهزیستی ایلام با تاکید بر اینکه سالمندی باید به دوره توانمندی و شادابی برای این قشر مبدل شود، یادآور شد: در این طرح یک هزار سالمند ایلامی زیر پوشش قرار خواهند گرفت.

به گفته همتی، در این کارگاه چهار روزه با آموزش مدرسان کشوری شماری از کارشناسان حوزه بهزیستی، موسسات و سازمان های مردم نهاد حضور دارند و شرکت کنندگان با مطالبی پیرامون پیشگیری و مقابله با بیماری ها آشنا می شوند.

به گزارش کردپرس، بر اساس بررسی های انجام گرفته در سال 2050 نزدیک به 33 درصد جامعه ایران سالمند می شوند که در این زمینه باید بسترهای لازم برای خدمات دهی و فراهم کردن امکانات لازم برای قشر سالمندان در جامعه فراهم شود.