انتشار:  دوشنبه 14 آبان 1397  ::  15:16   

از ناشران و فعالان حوزه کتاب ایلام تجلیل می‌شود

سرویس ایلام- در نشست ستاد گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی استان ایلام، بر تجلیل از ناشران و فعالان کتاب در این استان تأکید شد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری ایلام امروز دوشنبه در نشست ستاد گرامیداشت هفته کتاب و کتاب‌خوانی استان ایلام، اظهار کرد: بابیان اینکه در طول تاریخ کتاب یک سند مهم بوده و ماندگاری داشته است، تصریح کرد: کتاب در طول تاریخ موردتوجه همه آحاد مردم قرار داشته است، با اینکه امروز زندگی‌ها بسیار پیچیده شده و در بستر فضای مجازی قرارگرفته است اما هیچ‌چیزی جای کتاب را نمی‌گیرد.

محمد نوذری، با اشاره به اینکه پویایی، بالندگی و توسعه هر ملتی به میزان مطالعه آن ملت بستگی دارد، ابراز کرد: ملتی که تاریخ نخواند محکوم‌به تکرار تاریخ است و کتاب بهترین راه مطالعه تاریخ است، امروز همه‌چیز تحت شعاع فضای مجازی قرارگرفته و هیچ لذتی مانند مطالعه کتاب نیست و آن لذت فضای مجازی را به‌هیچ‌وجه ندارد.

وی، با بیان اینکه هفته کتاب کار فرهنگی بسیار خوب و بزرگی است، یادآور شد: باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که از ظرفیت‌های مختلف برای توسعه فرهنگ مطالعه استفاده شود، هدایایی که داده می‌شود باید از ناشران، نویسندگان و مؤلفان استان باشد که هم حمایت از ناشران استانی شود و هم در راستای توسعه فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی باشد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار ایلام، با تأکید بر اینکه نشست‌های تخصصی کتاب در این هفته مورد توجه قرار گیرد، گفت: برگزاری نشست‌های نقد کتاب در دانشگاه‌های استان، توجه به نویسندگان استان در ایام هفته کتاب، تجلیل از متولیان فرهنگی و فعالان فرهنگی کتاب و تشویق کتاب و کتاب‌خوانی در سطحِ مدارس در هفته کتاب مورد توجه جدی قرار گیرد.

نوذری، در ادامه با تأکید بر توزیع کتاب رایگان در مناطق روستایی، عشایری و مناطق حاشیه‌ای و آسیب‌پذیر، خاطرنشان کرد: برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در شهرستان‌ها و بخش‌های مختلف استان باید موردتوجه قرار گیرد که زمینه‌ساز تقویت فرهنگ مطالعه در دیگر مناطق استان خواهد بود.

وی، گفت: همزمان با هفته کتاب زنگ کتاب در یکی از مدارس نواخته شود و نام‌گذاری یکی از میادین شهری و خیابان های با نام کتاب همراه المان کتاب هم مورد توجه قرار گیرد.

از ناشران و فعالان حوزه کتاب ایلام تجلیل می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام نیز در این نشست از برگزاری برنامه‌های متنوع در ارتباط با کتاب در استان خبر داد.

عمران خودآموز اعلام کرد: دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه ایلام، دیدار با پیشکسوتان و فعالان حوزه کتاب‌خوانی، توزیع هدفمند کتاب در بین کتابخانه‌های عمومی و کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام، اجرای برنامه نقد کتاب با مشارکت دستگاه‌های فرهنگی و نهاد عمومی کتابخانه‌های استان از برنامه‌های این هفته است.

او گفت: یکی از مراکز فرهنگی و اولین کتاب‌فروشی استان مربوط جناب مرحوم منصوریان بوده که برنامه‌ای برای تقویت و احیای این مرکز در هفته کتاب و کتاب‌خوانی برگزار می‌شود، برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در شهرستان‌های مختلف استان، نشست تخصصی کتاب و بررسی تخصصی و سرانه مطالعه و فناوری‌های نوین مؤثر در امر مطالعه از دیگر برنامه‌های این هفته است.

خودآموز خاطرنشان کرد: همچنین در 30 آبان ماه یک برنامه شاخص تجلیل از ناشران فعالان حوزه کتاب و کتاب‌خوانی برگزار می‌شود که مشارکت همه دستگاه‌های عضو موردنظر است.