انتشار:  سه‌شنبه 15 آبان 1397  ::  13:05   

لزوم موشکافی تخصصی و همه جانبه مرگ مادر باردار سقزی

سرویس کردستان- جمعيت مادران باردار، از نظر شاخص هاي بهداشتي اهميت دارد و مرگ و مير در اين گروه علاوه بر اينكه نشان دهنده شاخص هاي بهداشتي پايين مي باشد.

به گزارش کردپرس؛ براساس برخی تحقیقات و آمارها، بیشترین علت فوت مادران به ترتيب خونريزي، آمبولي مايع آمنيوتيك، اكلامپسي، عفونت و ... می باشد.

چندی پیش خبر فوت مادر بارداری در سقز مطرح شد و دوباره پرونده تلخ فوت مادران باردار را باز کرد؛ هرچند به گفته مسئولان وزارت بهداشت در دهه‌های اخیر آمار مرگ‌ و میر نسبت به گذشته به حداقل رسیده و سیستم بهداشت و درمان کشور این زمینه به شدت حساس است و در صورت وقوع، آن موارد را با جدیت پیگیری می‌کند. با این وجود مطابق آمار ارایه‌شده توسط وزارت بهداشت تعداد مرگ مادران باردار در سال 92، 291 مورد و در سال 93، 293 مورد بوده است.

پس از فوت مادر باردار سقزی یعنی لیلا برایی، کارشناسان و بازرسانی از مدیریت درمان تامین اجتماعی استان و دانشگاه علوم پزشکی کردستان جهت بررسی موضوع به سقز آمده و موضوع نیز به پزشکی قانونی و نظام پزشکی ارجاع شد، همزمان مقامات ارشد شهرستان نیز بر پیگیری دقیق مساله تاکید نمودند.

لزوم بررسی ابعاد قضیه

فوت مادران باردار دارای حساسیت خاصی نیز در بین افکار عمومی بوده، لذا باید در بررسی ها به روندهای مختلف این قضیه توجه و مورد موشکافی قرار بگیرد.

لذا باید بررسی شود آیا روند درمان درست بوده و تشخیص برای تولد نوزاد بصورت طبیعی درست بوده یا نه باید از طریق سزارین صورت می گرفت؟ آیا دستورات پزشکی معالج ثبت شده در پرونده و مراقبت های انجام شده با شرایط بالینی بیمار در زمان بعد از زایمان و بدحالی کامل بوده یا ناقص؟ آیا در زمان تولد نوزاد کنترل ها و اقدامات لازم پزشکی با حضور متخصصان صورت گرفته است؟ دستگاه های مورداستفاده استاندارد و دقیق بوده اند؟ وقتی که حال بیمار وخیم اعلام می شود زمان حضور متخصصی مربوطه و سایر متخصصین در محل چقدر طول کشیده است؟ سوابق اقدامات پزشک مربوطه و میزان رضایت ها چگونه است؟ آیا هنگام خونریزی امکان تزریق خون به بیمار وجود نداشت؟ بستگان بیمار در جریان روند اقدامات و تشکیل پرونده بوده اند؟ و...

انتظار افکار عمومی از نهادهای رسیدگی کننده

لذا از پزشکی قانونی، سازمان نظام پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی، مدیریت درمان سازمان تامین اجتماعی و نهادهای نظارتی انتظار می رود که با دقت و موشکافانه مساله را بررسی و بصورت رسمی و شفاف نتایج آن را اطلاع رسانی کنند، تا مشخص شود مرگ بیمار طبیعی و اجتناب ناپذیر بوده و یا اشتباهات و خطاهای پزشکی و کمبود امکانات در آن دخیل بوده است؟

به امید روزی که شاهد مرگ هیچ مادر بارداری نباشیم.