سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  سه‌شنبه 15 آبان 1397  ::  14:12   

وزیر راه و شهرسازی در ارومیه؛

افتتاح رسمی راه‌آهن ارومیه- مهاباد در روزهای آینده/ اتصال ریلی ارومیه و تبریز در دستور کار

سرویس آذربایجان غربی- وزیر راه و شهرسازی در سفر به ارومیه گفت: وعده رییس جمهوری برای اتصال ۵ استان كشور به شبكه ریلی تا پایان دولت محقق می‌شود.

به گزارش کردپرس، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی صبح امروز به همراه معاونین خود جهت بازدید از پروژه راه آهن و ایستگاه قطار ارومیه، قطعه ۴ آزاد راه ارومیه - تبریز و سیار پروژه ها وارد استان آذربایجان غربی شد.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بازدید از ایستگاه راه‌آهن ارومیه در جمع خبرنگاران گفت: وعده رییس جمهوری برای اتصال ۵ استان كشور به شبكه ریلی تا پایان دولت محقق می‌شود و با اتصال ریل به ارومیه شاهد بخش دیگری از وعده‌ رییس جمهوری خواهیم بود و باید توجه داشت كه توسعه ریلی در كریدورهای ترانزیتی موجب شكوفایی اقتصادی منطقه‌ای را می‌تواند به همراه داشته باشد.البته وزارت راه و شهرسازی به دنبال توسعه كریدورها در هر ۲ بخش ریلی و جاده‌ای است.

وی با اشاره به پیشرفت مناسب این ایستگاه اظهار داشت: باتوجه به آغاز تست‌های مربوط تحویل‌گیری این پروژه از سوی اداره كل راه آهن ناحیه، امیدواریم با افتتاح رسمی راه‌آهن ارومیه- مهاباد طی روزهای آینده مردم شریف آذربایجان غربی به ویژه ارومیه‌ از فرصت سفرهای ریلی بهره‌مند شوند.

اسلامی افزود: استان آذربایجان غربی به دلیل برخورداری از ۲ دروازه بزرگ ترانزیتی معتبر از لحاظ توسعه با اولویت حمل ونقل ریلی در دستور كار دولت تدبیرو امید قرار دارد كه تمهیدات خوبی از سوی مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه و بودجه سالانه در نظر گرفته شده است. همچنین با موافقت مقام معظم رهبری به منظور تامین اعتبار پروژه‌های ریلی از صندوق توسعه ملی بیان داشت: این فرصت، وزارت راه و شهرسازی را در شرایطی قرار می‌دهد تا توسعه حمل ونقل ریلی را با شتاب جلو ببرد.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات در دست انجام برای تدوین سازوكارهای جدید در بخش مسكن بیان داشت: وظیفه اصلی وزارت راه و شهرسازی زمینه سازی برای خانه‌دار شدن مردم با توجه به قشر متوسط و كم درآمد است كه باید در این راستا با برنامه‌ریزی مناسب زمینه‌های تولید پایدار مسكن را شتاب دهیم.

اسلامی در پایان با اشاره به اتصال ۲ شهر ارومیه و تبریز از طریق ریل و جاده خاطرنشان كرد: باید فرصت تجربه كردن سفر ریلی را قدر بدانیم و گام‌های بعدی را با فضاسازی‌های مناسب ایجاد كنیم. در همین راستا اتصال ۲ شهر ارومیه و تبریز از طریق اتوبان شهید كلانتری یك انتخاب بهینه است كه در دستور كار قرار دارد.

گفتنی است؛ ایستگاه راه‌آهن ارومیه با مساحت ۵ هزارو ۳۷۰ مترمربع با توجه به اینكه یك ایستگاه تشكیلاتی تلقی می‌شود، از ساختمان‌های مختلفی همچون ساختمان‌های پست برق، ژنراتور، درزین‌خانه، نگهبانی، نمازخانه، پلیس، انبار سوخت، تاسیسات حرارتی و سایر تشكیلات احداث شده است.

محور ریلی ارومیه- مهاباد نیز به طول ۹۸ كیلومتر در دولت یازدهم و دوازدهم در دست ساخت قرار گرفته و مجموع خطوط اصلی و ایستگاه ۱۲۷۵ كیلومتر است. از مشخصات راه‌آهن این محور می‌توان به تعیین سرعت ۱۲۰ كیلومتر در ساعت برای سیر قطارهای باری و ساخت ۶۰ كیلومتر در ساعت برای قطارهای مسافری اشاره كرد.همچنین این محور دارای ۴ ایستگاه است. در این پروژه ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار متر مكعب عملیات خاك برداری، ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار متر مكعب عملیات خاك ریزی، ۲۰۰ هزار مترمكعب بتن ریزی و ۱۰ هزار مترمكعب كارهای فلزی صورت گرفته است.