انتشار:  پنج‌شنبه 17 آبان 1397  ::  10:37   

تحلیلی بر اقدام اخیر امریکا علیه سران پ ک ک/ محسن مصطفایی*

سرویس کردستان- منطقه خاورمیانه با توجه به موقعیت استراتژیک آن درسیاست خارجی ابر قدرت ها دارای اهمیت بالای است.

کردپرس- شرایط کنونی در این منطقه حاکی از آن است که بازدارندگی و مدیریت منازعه به لحاظ سیاسی و نظامی هنوز یک چالش اساسی است.

همزمان با سفر "متیو پالمر" معاون جدید دستیار اروپا و اوراسیای وزیر امور خارجه آمریکا به ترکیه، واشنگتن جایزه 12 میلیون دلاری برای کشف محل استقرار و یا شناسایی 3 رهبر ارشد پ.ک.ک به نام های جمیل بایک، مراد قرایلان و دوران کالکان تعیین نموده است که این موضوع با واکنش های مختلفی روبرو شده است.

دولت ترکیه از دو سال پیش عملیات وسیعی را علیه مقرهای پ.ک.ک در مناطق مختلف کوهستانی شرق و جنوب شرق این کشور و همچنین شمال عراق آغاز کرده است و مقامات ترکیه از اقدام واشنگتن برای تعیین جایزه برای شناسایی رهبران  پ. ک. ک  استقبال نموده اند؛ "حامی آکسوی" سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در این باره گفته است "انتظار داریم واشنگتن در راستای مبارزه با پ.ک.ک و گروه های وابسته به این تشکیلات در سوریه و عراق، اقدامات ملموس بیشتری را انجام دهد" و همچنین خبرگزاری آناتولی نوشت: خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه نیز گفته است: "هرچند این اقدام متحد کشورمان با تاخیر انجام شده است، اما از آن استقبال می‌کنیم. اینکه توسط آمریکا برای دستگیری سرکردگان پ.ک.ک پاداش تعیین و از سوی دیگر با هواپیما و کامیون برای گروه ی.پ.گ سلاح و مهمات ارسال شود، پذیرفتنی نیست. این رویکرد نیز باید در اسرع وقت اصلاح شود."

از سوی دیگر مخالفان این اقدام از امریکا بشدت خشمگین بوده و کنگره ملی کردستان وابسته به پ ک ک با انتشار بیانیه ای، "اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا در مورد تعیین جایزه بر سر رهبران پ. ک. ک را بشدت محکوم نموده و از حکومت آن کشور خواسته از مواضع ریاکارانه و غیرمشروع دست برداشته و این لیست غیرعادلانه را حذف کنند". البته سایر دولت ها و حکومت اقلیم کردستان تاکنون واکنشی نسبت به این مساله نداشته اند.

اینجا بحث رویارویی منافع و قدرت در دوردست برای ابرقدرت ها است. بررسی تاریخ سیاسی در خاورمیانه نیز مهر تاییدی بر این موضوع بوده که ابرقدرت ها با محاسبه سود و زیان تصمیماتشان، همیشه به دنبال بازی برد- برد به نفع خوشان هستند.

اقدام اخیر آمریکا برای تعیین جایزه برای تعقیب رهبران ارشد پ. ک. ک - فارغ از قضای پنهان آن- اعلام یک جنگ آشکار با آنهاست. این اعلام جنگ با پ. ک. ک در حالی است که ترکیه معتقد است، آمریکا حامی نیروهای کورد موسوم به  ypg در سوریه است.

به نظر می رسد این اقدام آمریکا برونداد و نتیجه معامله گری و امتیازگیری از دولت ترکیه و همچنین در راستای کاهش روابط تنش آلود 2 کشور بوده است و از سوی دیگر با هدف تحت فشار قرار دادن پ. ک.ک برای همکاری و پیشبرد استراتژی های آمریکا در منطقه و بر هم زدن تعاملات ترکیه با کشورهای منطقه و تغییر بازی به نفع خود باشد.

این اقدام امریکا می تواند روند بی اعتمادی کردها را نسبت به سیاست های این کشور در خاورمیانه افزایش داده و بر روند همکاری نیروهای مدافع خلق و اتحاد دمکراتیک سوریه با امریکا، ضد تروریسم در سوریه اثر منفی خواهد داشت.

*خبرنگار و دانش آموخته علوم سیاسی