انتشار:  پنج‌شنبه 17 آبان 1397  ::  21:01   

معاون حزب عدالت و توسعه:

اعلام تروریستی بودن PKK و تلاش برای مشروعیت دادن به YPG دورویی است

سرویس ترکیه - نومان کورتولموش، معاون حزب عدالت و توسعه در اظهاراتی عنوان کرده است: اعلام تروریستی بودن PKK و تلاش برای مشروعیت دادن به YPG دورویی است

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه هابرترک، نومان کورتولموش، معاون حزب عدالت و توسعه در اظهاراتی بار دیگر با اشاره به تعیین جایزه نقدی برای دستگیری و شناسایی 3 رهبر ارشد PKK توسط وزارت امور خارجه آمریکا عنوان کرده است: تصمیمی است که برای اتخاذ آن دیر شده است، ولی برخی اظهارات مقامات آمریکایی بعد از تعیین این جایزه در راستای عدم شناسایی YPG/PYD به عنوان گروه تروریستی با تعیین جایزه نقدی برای شناسایی تروریست ها همخوانی ندارد. تمام جهان به خوبی می داند که میان PKK و PYD/YPG ذره ای تفاوت وجود ندارد. اقدامی که به معنی مشروعیت بخشیدن به YPG/PYD باشد با تروریستی خواندن PKK به هیچ عنوان با عقل و منطق سازگاری ندارد. باید اعلام کنیم که بیان این موضوع که YPG/PYD را گروه تروریستی نمی دانند این فکر را به ذهن ما می کشاند که در نظر دارند تا در شمال سوریه و بخشی از شمال عراق یک دولت تروریستی به وجود آورند. اولین اقدام آمریکا (تعیین جایزه) یک اقدام دوستانه دیده می شود ولی اقدام دوم (اظهارات نماینده ترامپ در امور سوریه مبنی بر عدم شناسایی YPG به عنوان گروه تروریستی) سوالات بسیار بزرگی را به وجود می آورد.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرده است: معرفی PKK به عنوان گروه تروریستی و تلاش برای شناسایی YPG به عنوان یک سازمان مشروع دو رویی است. یک موضوع قابل درک نیست. در سوریه وضعیت جنگ نیابتی وجود دارد. برخی کشورها با استفاده از سازمان های وکلاتی تلاش می کنند تا در جهان قدرت های سیاسی خود را افزایش دهند و سال هاست در این راه از برخی گروه های تروریستی استفاده کرده اند. این گروه های تروریستی را نیز مدتی از آنان استفاده کرده و سپس به زباله دان می اندازند. با توجه به تحولات رخ داده چنین به نظر می رسد که PKK بعد از مدتی فراموش خواهد شد. PKK سال ها این سلاح ها را از کجا آورده است؟ PKK در مبارزه ای که ترکیه با تروریسم انجام داده است در این مدت 40 هزار انسان را به قتل رسانده است. با یک هزینه بالغ بر 2 تریلیون دلار روبه رو شده ایم. چه PKK چه PYD آمریکایی ها هم به خوبی می دانند که این ها هیچ فرقی با یکدیگر ندارند.

کورتولموش در سخنان خود با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ایران خاطرنشان کرد: تصمیم به اعمال تحریم ها علیه ایران تصمیمی مطابق با حقوق بین المللی نیست. این تحریم ها تنها یک رفتار سیاسی علیه یک کشوری که رقیب می باشد نیست. متاسفانه این تحریم ها بیشتر نتیجه ای به بار می آورد که شهروندان عادی تاثیر می پذیرند. در نتیجه مذاکرات هسته ای با ایران انرژی بین المللی اتمی اعلام کرده بود که هیچ اطلاعات و شواهدی مبنی بر تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای به دست نیامده است. در این راستا تحریم ها هیچ پایه حقوقی بر اساس قوانین بین المللی هم ندارد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#پ.ک.ک