انتشار:  پنج‌شنبه 17 آبان 1397  ::  21:31   

مهمترین تحولات روز پنجشنبه 17/8/1397 در ترکیه

سرویس ترکیه – نگاهی به مهمترین تحولات روز پنجشنبه 17 آبان 1397 در کشور ترکیه می اندازیم

  • معاون حزب عدالت و توسعه: اعلام تروریستی بودن PKK و تلاش برای مشروعیت دادن به YPG دورویی است

نومان کورتولموش، معاون حزب عدالت و توسعه در اظهاراتی بار دیگر با اشاره به تعیین جایزه نقدی برای دستگیری و شناسایی 3 رهبر ارشد PKK توسط وزارت امور خارجه آمریکا عنوان کرده است: . اولین اقدام آمریکا (تعیین جایزه) یک اقدام دوستانه دیده می شود ولی اقدام دوم (اظهارات نماینده ترامپ در امور سوریه مبنی بر عدم شناسایی YPG به عنوان گروه تروریستی) سوالات بسیار بزرگی را به وجود می آورد. معرفی PKK به عنوان گروه تروریستی و تلاش برای شناسایی YPG به عنوان یک سازمان مشروع دو رویی است

  • وزیر دفاع ترکیه: انتظار اتخاذ رویکردی یکسان توسط آمریکا در قبال PKK و YPG داریم

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در اظهاراتی با استقبال از سیاست جدید آمریکا در قبال PKK و تعیین جایزه نقدی برای دستگیری 3 تن از مهمترین اعضای این سازمان عنوان کرد: ما در این خصوص انتظار داریم تا طرف های آمریکا مواضع مشابه در قبال YPG را نیز اتخاذ کند چرا YPG هیچ تفاوتی با PKK ندارد. در این خصوص منتظر برخوردی مشابه با عناصر این گروه نیز هستیم.

  • سفیر سابق ترکیه در عراق: زمان تغییر تفکرات ترکیه در قبال کردهای سوریه فرا رسیده است

مراد اوزچلیک، سفیر سابق ترکیه در عراق طی اظهاراتی با اشاره به تحولات اخیر در شمال سوریه عنوان کرده است: دیگر زمان تغییر تفکرات ترکیه در قبال نیروهای کرد سوریه فرا رسیده است. زیرا این تغییر باعث بهبود روابط ترکیه با کردهای داخل کشور نیز خواهد شد.

  • واکنش تند شورای رهبری PKK به تعیین جایزه نقدی برای دستگیری 3 رهبر PKK توسط آمریکا

ریاست مشترک شورای رهبری PKK در بیانیه ای با واکنش به تعیین جایزه نقدی برای 3 عضو ارشد PKK از سوی وزارت امور خارجه آمریکا عنوان کرده است: در برابر این تصمیمی که بخشی از توطئه علیه عبدالله اوجالان، رهبر دربند PKK می باشد از مردمانمان و تمام جناح های دموکراسی می خواهیم فوراً قیام کنند. تمام مردم کرد در هر کجا که باشند باید در برابر این تصمیم به پا خواسته و به همراه جناح های دموکراسی اعتراض کنند.

  • دومین گشت زنی مشترک نیروهای ترکیه – آمریکا در منبج برگزار شد

دومین دور گشت‌ زنی مشترک نیروهای ترکیه و آمریکا که بر اساس توافق نقشه راه منبج صورت می گیرد در خط مقدم منبج و حومه رود ساجو در حد فاصل جرابلس و منطقه عملیاتی سپر فرات ارتش ترکیه در سوریه آغاز شد.

  • ژنرال ارتش سوریه: اردوغان بدون توافق با آمریکا نمی توانست صراحتا از حمله به شرق فرات سخن بگوید

ژنرال حسن احمد حسن، رئیس حوزه سیاسی ارتش سوریه در اظهاراتی با اشاره به سخنان اخیر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه مبنی بر انجام یک عملیات نظامی به شرق فرات عنوان کرده است: اردوغان بدون توافق با آمریکا نمی توانست صراحتا از حمله به شرق فرات سخن بگوید

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه