انتشار:  جمعه 18 آبان 1397  ::  10:15   

نماینده اقلیم کردستان در اتحادیه اروپا:

اتحادیه اروپا در حل اختلافات اربیل و بغداد ایفای نقش می‌کند

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نماینده اقلیم کردستان در اتحادیه اروپا، اعلام کرد که در پی رایزنی های صورت گرفته با نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، هیئتی از این اتحادیه به منظور ایفای نقش و کمک در حل اختلافات و مشکلات اربیل و بغداد به اقلیم سفر می کند.

به گزارش کردپرس، دلاور آژگه یی در گفتگو با سایت خبری حزب دمکرات کردستان اعلام کرد که در پی رایزنی های صورت گرفته با نمایندگان کشورهای مختلف اتحادیه اروپا، در خصوص تحولات اخیر عراق  و درخواست اقلیم کردستان برای ایفای نقش این کشورها در حل اختلافات اربیل و بغداد و اعمال فشار بر دولت عراق، برای احقاق حقوق قانونی کردها و اجرای قانون اساسی عراق، به زودی هیئتی از اتحادیه اروپا به اقلیم کردستان و عراق سفر می کند.

نماینده اقلیم کردستان در اتحادیه اروپا، افزود که اقلیم کردستان مدارک مستندی را از نقض حقوق کردها توسط دولت مرکزی عراق از جمله در کرکوک و نیز بودجه 2019 این کشور، به نمایندگان اتحادیه اروپا ارائه کرده و در پی اقدامات انجام شده، اتحادیه اروپا سیاست جدیدی را در قبال عراق و اقلیم در پیش می گیرد که این سیاست و رویکرد جدید به نفع اقلیم بوده و یکی از موارد اساسی آن اجرای کامل تمام مواد قانون اساسی عراق است.

وی گفت که هیئت اتحادیه اروپا پس از تشکیل کابینه جدید دولت عراق و دولت اقلیم به اربیل و بغداد سفر کرده و گفتگوها و رایزنی با مقامات دولت جدید را آغاز می کنند و نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در عراق نشستی را با مقامات و مسئولین دولت عراق  و نیز اقلیم کردستان انجام داده و راهکارهای ایفای نقش مثبت در حل اختلافات میان اربیل و بغداد را بررسی می کنند.

آژگه یی خاطرنشان ساخت که اتحادیه اروپا خواهان وجود اقلیم کردستانی مقتدر در چارچوب عراق فدرال و احقاق حقوق اقلیم بر اساس قانون اساسی عراق، است.