انتشار:  دوشنبه 21 آبان 1397  ::  14:30   

کردهای سوریه برای حملۀ احتمالی ترکیه آماده می شوند / سیمون اسپیکمن کوردال

سرویس سوریه – آنکارا می خواهد نیروهای YPG تا جایی از مرزهای ترکیه دور شوند که عملاً نتوانند از حملات احتمالی علیه این کشور، که از سوریه صورت می گیرند، حمایت کنند. به نظر می رسد ترکیه توان نظامی و سیاسی انجام این کار را دارد، اما چیزی که موضوع را پیچیده می کند حضور نیروهای ایالات متحده در شمال سوریه، همکاری تنگاتنگ آنها با YPG و تعهد آنها به حضور دراز مدت در آن منطقه است.

در شمال سوریه و در نزدیکی مرزهای ترکیه، جمعیت کرد این کشور چشم به مرزها دوخته اند و نگران حملۀ ترکیه هستند، حمله ای که هر لحظه ممکن است آغاز شود.

آنکارا منطقۀ عمدتاً خودمختار شمال سوریه را، که توسط یگان های مافع خلق (YPG) محافظت می شود، منشأ بالقوۀ اقدامات خصمانه علیه ترکیه می داند. ترکیه معتقد است این گروه شاخه ای از حزب کارگران کردستان (PKK) است، سازمانی که ترکیه و متحدانش در ناتو آن را تروریستی می دانند.

دیوید پولاک از پژوهشگران مؤسسۀ واشنگتن گفت: «این بخش از سوریه عمدتاً متشکل از شهرهای قدیمی کردنشین با حدود دو میلیون تن جمعیت است. ترکیه می گوید این منطقه توسط یک سازمان کردی تروریستی و متخاصم اداره می شود؛ [حزب اتحاد دموکراتیک سوریه[PYD] و YPG که نیروی نظامی آن است و ترکیه معتقد است از شاخه های PKK هستند. اما من و حکومت ایالات متحده با این دیدگاه موافق نیستیم.»

برای کسانی که در منطقۀ خطر قرار دارند و اغلب پس از شکست دولت اسلامی عراق و شام (داعش) باز گشته اند، این تمایز اهمیت چندانی ندارد.

چیمو عثمان 38 ساله در روستای اشما در دل باغ های زیتون منطقۀ کوبانی خانه دارد. خانۀ وی در گلوله باران اخیر ارتش ترکیه آسیب دیده بود. عثمان در حالی که پنج کودکش اطراف او را گرفته بودند به فرانس 24 گفت: «ما دیگر حتی نمی توانیم سقف را درست کنیم. ما خانۀ خود را ترک نمی کنیم. بچه ها ترسیده اند.»

چیزی که موضوع را پیچیده تر می کند حضور ایالات متحده است، متحد ترکیه در ناتو و شریک اصلی نیروهای عمدتاً کرد ارتش دموکراتیک سوریه در نبرد با آخرین بقایای داعش در سوریه. اما احتمال تهاجم نظامی ترکیه به مناطق کردنشین برنامه را مختل کرده است. روز 31 اکتبر ارتش دموکراتیک سوریه حملات خود را علیه داعش متوقف کرد اما امکانات دفاعی خود را تقویت کرد.

استفان فلاناگان دانشمند برجستۀ علوم سیاسی در مرکز RAND گفت: «هدف بزرگ تر ترکیه این است که با یا بدون کمک ایالات متحده، شبه نظامیان YPG را از مجاورت همۀ مرزهای جنوبی خود دور کند. [رئیس جمهور ترکیه رجب طیب] اردوغان بارها تهدید کرده است که YPG را از مجاورت 500 کیلومتر مرز کشور خود با سوریه خواهد راند.»

وی گفت: «ترک ها حد اقل می خواهند YPG تا حدی از مرزها دور شده وبه سمت داخل کشور حرکت کند که در هیچ نقطه ای نتواند از حمله به خاک ترکیه حمایت کند.»

آنچه به نگرانی های ترکیه دامن می زند تعهد ایالات متحده به ماندن در سوریه است تا زمانی که [چنان که خود می گوید] ایران از این کشور خارج شود.

فلاناگان گفت: «ترک ها از این که نیروهای ایالات متحده همکاری خود را با YPG افزایش می دهند تا حضور نظامی خود را در شمال سوریه تضمین کنند، ترس دارند. در واقع ترک ها احساس دوگانه ای نسبت به این تصمیم دارند. آنها نمی خواهند ایران به حضور خود در سوریه ادامه دهد، اما در عین حال خواهان رویارویی با ایران نیز نیستند، که یکی از تأمین کنندگان اصلی گاز ترکیه است.»

نیرویی که با هر گونه دخالت نظامی ترکیه در سوریه مخالف است، YPG است که در مبارزه با داعش نیروی مؤثری بود و اینک از خانه های مبارزان و خانواده های آنان محافظت می کند.

فلاناگان گفت: «این ها مبارزان کار آزمودۀ YPG هستند که با موفقیت داعش را شسکت دادند.»

اگر چه دربارۀ جنگ افزارهای آنها تردید و ابهام وجود دارد، اما تقریباً ثابت شده است که اسلحه های سبک، خمپاره انداز، تفنگ های نارنجک انداز و سلاح های ضد تانک دارند. همچنین گفته می شود که این نیروها تعدادی تانک و خودرو زرهی نیز دارند که از نیروهای سوری گرفته اند، البته هیچ یک از این ها قابل قیاس با امکانات ارتش ترکیه و شبه نظامیان تحت حمایت این کشور نیستند.

به نظر می رسد بسیاری در امتداد مرزهای ترکیه – سوریه که می دانند شرایط به سود آنها نیست، چشم به کمک ایالت متحده دارند.

در مراسم تدفین یکی از مبارزان YPG که در نبرد علیه داعش کشته شده بود، یکی از اهالی بومی به نام حمو ماسیبکرادی به ردیف های سنگ قبرهایی اشاره کرد که متعلق به مبارزانی بودند که در جنگ با داعش جان خود را از دست داده بودند.

وی به آژانس فرانس پرس گفت: «این ها برای بشریت شهید شدند. جامعۀ بین المللی باید به ما کمک کند. اردوغان می خواهد ما را نیست و نابود کند. آمریکا نمی تواند اجازه دهد این بی عدالتی اتفاق بیفتد.»

 

منبع: عرب ویکلی

ترجمه: خبرگزاری کردپرس – سرویس سوریه

 

بیشتر بخوانید:

تصمیم آمریکا دربارۀ سران PKK ترکیه را خام نمی کند / برهان الدین دوران

صالح مسلم: تا مسألۀ کردها حل نشود، صلح و ثبات در خاورمیانه به دست نمی آید

دلایل تصمیم آمریکا دربارۀ سه عضو ارشد PKK / سعدت ارگین

از منبج تا ادلب: زد وبندهای ترکیه در سوریه / پل ایدون

خشم اردوغان از گشت مشترک نظامیان آمریکایی و کردهای سوری / جاسپر مورتیمر

آیا روابط ترکیه با آمریکا عادی شده است؟ / ادوارد جی. استافورد

ارتش دموکراتیک سوریه گرفتار میان آمریکا و ترکیه / سیمون اسپیکمن کوردال

چرخش جدی ترکیه به سوی ایران روابط این کشور با آمریکا را به خطر انداخته است/ یاووز بایدار

میلیاردرهای اردوغان و شفافیت مالی و مالیاتی / مارک بنتلی

ترکیه به شرق فرات حمله خواهد کرد / سرکان دمیرتاش

نبرد کوبانی: مبارزۀ بشریت علیه تاریکی / گوکجان آیدوغان

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها