سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  دوشنبه 21 آبان 1397  ::  16:57   

افزایش درخواست ها برای تبدیل استان بصره به اقلیم/ براء الشمری

سرویس عراق و اقلیم کردستان- روزنامه «العربی الجدید» لندن در گزارشی تحت عنوان « افرایش درخواست ها برای تبدیل استان بصره به اقلیم» به قلم «براء الشمری» می نویسد:  اخیرا" درخواست های  سیاستمداران و نمایندگان پیشین استان بصره در جنوب عراق برای تبدیل این استان به اقلیم ،  همانند اقلیم کردستان در شمال عراق در صورت عدم  اختصاص بودجه ای  ویژه به این استان افزایش یافته است.

به گزارش کردپرس، روزنامه «العربی الجدید» در گزارش خود به نقل از یک منبع پارلمانی آگاه عراقی می افزاید: تعدادی از نمایندگان استان بصره در مجلس عراق مدتی است که برای اختصاص بودجه ای فوق العاده در لایحه بودجه عمومی 2019 عراق به استان بصره فشارهای زیادی به احزاب سیاسی و هیئت رئیسه مجلس اعمال می کنند.

این منبع که نخواست نامش فاش شود، در گفتگو با روزنامه «العربی الجدید» با بیان اینکه نمایندگان استان بصره در مجلس عراق معتقدند که از نظر اختصاص بودجه ظلم زیادی به بصره شده است، گفت: این نمایندگان هشدار داده اند که اگر بودجه ای فوق العاده به این استان اختصاص داده نشود، آن ها خواستار تبدیل این استان به اقلیم، همانند اقلیم کردستان خواهند شد.

در همین حال وائل عبداللطیف، نماینده پیشین استان بصره در مجلس عراق نیز بر ضرورت تحقق حقوق اقتصادی و سیاسی استان بصره تاکید کرد.

عبدالطیف در گفتگویی تلویزیونی گفت: درخواست های اهالی استان بصره برای واگذاری دو وزارتخانه به این استان قانونی است؛ چرا که استان بصره مبالغ زیادی را بابت صادرات نفت در اختیار دولت مرکزی عراق قرار می دهد.

وی با مطرح کردن این پرسش که حقوق سیاسی بصره کجاست؟ افزود: به اعتقاد اهالی بصره، تنها راه حل مشکلات استان بصره تبدیل آن به اقلیم است.

از سوی دیگر خلف عبدالصمد نماینده پیشین دیگر استان بصره در مجلس عراق نیز با بیان اینکه درخواست های اهالی استان بصره برای تبدیل این استان به اقلیم، قانونی است، افزود: تجربیات سیاسی در عراق ثابت کرده است که اقلیم در مقایسه با استان ها امتیازات و حقوق بیشتری را از دولت فدرال عراق دریافت می کند که نمونه شاخص آن اقلیم کردستان است.

عبدالصمد تاکید کرد که درخواست تبدیل استان بصره به اقلیم برای احقاق حقوق سلب شده این استان، درخواستی قانونی است که به صدایی بلند نیاز دارد.

وی افزود: ائتلاف دولت قانون که او در آن عضویت دارد، از هرگونه تحرکی برای مطالبه استحقاقات استان بصره بر اساس قانون اساسی عراق و دیگر قوانین این کشور حمایت خواهد کرد.

عبداللطیف با اشاره به وجود اجحاف زیاد در حق بصره، بر ضرورت ارسال پیامی مثبت و اطمینان بخش از سوی مدعیان تأسیس اقلیم بصره مبنی بر اینکه تأسیس چنین اقلیمی هرگز به سلطه دولت مرکزی هیچگونه آسیبی نخواهد رساند، تاکید کرد.