سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  دوشنبه 21 آبان 1397  ::  19:59   

واکنش تند ترکیه به سخنان وزیر امور خارجه فرانسه:

سخنان وزیر امور خارجه فرانسه در خصوص رئیس جمهور ترکیه بی ادبی است

سرویس ترکیه - در پی اظهارات وزیر امور خارجه فرانسه در رد سخنان اخیر  اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در خصوص اشتراک اطلاعات پرونده جنایت خاشقجی، وزارت امور خارجه ترکیه و نهاد ریاست جمهوری این کشور در اظهارات جداگانه ای ضمن محکوم کردن سخنان لو دریان اظهارات وی در خصوص اردوغان را بی ادبانه و غیرقابل قبول عنوان کردند.

به گزارش کردپرس، در پی اظهارات وزیر امور خارجه فرانسه در رد سخنان اخیر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در خصوص اشتراک اطلاعات پرونده جنایت خاشقجی وزیر امور خارجه ترکیه در واکنش به این سخنان مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی عنوان کرده است: در تاریخ 24 اکتبر در پی درخواست سرویس اطلاعات فرانسه تمامی اطلاعات پیرامون پرونده قتل جمال خاشقجی را در اختیار طرف های فرانسوی قرار دادیم. متهم کردن رئیس جمهور ترکیه به بازی سیاسی پیرامون موضوع قتل خاشقجی بی ادبی است و در شان وزارت امور خارجه نیست.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرده است: اگر در روزهای نزدیک این ها همانند عربستان سعودی جنایت خاشقجی را بپذیرند؛ نباید زیاد تعجب کرد. چشم پول کور شود. در روزهای نزدیک این کشورها حتی می توانند چنین جنایتی را انکار کنند. ولی هر اتفاقی بیوفتد؛ هر آنچه برای روشن شدن تمامی ابعاد جنایت خاشقجی لازم باشد ما به عنوان ترکیه از انجام آن کوتاهی نخواهیم کرد. در پشت این ها چه کسانی است؟ آیا تلاش می شود که پرونده جنایت خاشقجی سرپوش گذاشته شود؟ اتفاقات پشت پرده ای در جریان است؟ چه توافقاتی صورت می گیرد؟ تمامی این ها را از نزدیک دنبال می کنیم.

همچنین پروفسور دکتر فخرالدین آلتون رئیس سازمان ارتباطات نهاد ریاست جمهوری ترکیه نیز با انتشار بیانیه ای ضمن واکنش به این سخنان وزیر امور خارجه فرانسه عنوان کرده است: متهم کردم رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به انجام بازی سیاسی به هیچ عنوان نمی تواند مورد قبول واقع شود. نباید این را فراموش کرد که اگر تلاش های ترکیه نبود بر روی این بازی خیلی وقت بود که سرپوش گذاشته شده بود. اطلاعات و مدارکی که ترکیه در ارتباط با این جنایت کسب کرده است با برخی کشورهای دوست به اشتراک گذاشته شده است که این موضوع نیت ترکیه در آشکار شدن تمامی ابعاد این پرونده را صراحتاً به نمایش می گذارد. جناب جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز امروز در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت که مستندات مربوطه را از ترکیه دریافت کرده است. با فرانسه نیز مانند دیگر کشورها رفتار کرده و مستندات را در اختیار مقامات آنها گذاشته ایم. ترکیه مسئول حل اختلاف احتمالی بین مقامات پاریس نیست. به اقدامات خود برای آشکارشدن تمام ابعاد جنایت خاشقجی از جمله آمرین آن ادامه می‌دهیم.

لازم به ذکر است، ژان ایو لو دریان، وزیر امور خارجه فرانسه در اظهاراتی با رد سخنان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه مبنی بر ارسال اطلاعاتی در خصوص جنایت جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد آل سعود به کشورهایی مانند آمریکا، آلمان، فرانسه، عنوان کرده است: اردوغان با موضوع جمال خاشقجی در پی بازی سیاسی اس

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه