سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 21 آبان 1397  ::  22:59   

چگونه بازگشت کُردها جنگ در سوریه را تغییر می دهد؟

سرویس جهان- ، نیروهای دموکراتیک سوریه یا SDF متشکل از کردها و اعراب سوریه، بعد از متوقف شدن عملیات شان علیه داعش در شرق سوریه به دلیل گلوله باران های ترکیه، اکنون مبارزه با داعش را در شرق سوریه از سر گرفته اند.

 

به گزارش کردپرس، نیروهای دموکراتیک سوریه یا SDF متشکل از کردها و اعراب سوریه بعد از متوقف شدن عملیات شان علیه داعش در شرق سوریه به دلیل گلوله باران های ترکیه، اکنون مبارزه با داعش را در شرق سوریه از سر گرفته اند.

چرا این مسئله اهمیت دارد؟ خیلی ساده، اگر نیروهای دموکراتیک سوریه نباشند، دیگر کمپین مبارزه با داعش وجود نخواهد داشت. کردهای سوریه که بیشتر نفرات نیروهای دموکراتیک سوریه را تشکیل می دهند، از اوایل سال گذشته به عنوان ستون فقرات پیشروی نظامی دولت دونالد ترامپ در شرق سوریه عمل کرده اند. پنتاگون دو ماه قبل، آغاز آخرین مرحله از بیرون راندن نیروهای داعش را از پناه گاه های امن این گروه تروریستی شرق سوریه اعلام کرد. در همان حال، کردهای سوریه وارد مذاکره با دولت دمشق شده اند تا پس از پایان جنگ در سوریه، منطقه ای غیروابسته به دمشق در شمال سوریه برای خود دست و پا کنند.

شکاف استراتژیک: در همان حال، به نظر می رسد که در استراتژی آمریکا در مورد سوریه شکاف ایجاد شده است.  قول دونالد ترامپ در ماه مارس برای بیرون بردن سریع 2200 نیروی نظامی آمریکا، با مخالفت وزارت خارجه، پنتاگون و جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ که امیدوار به خلاص شدن از نفوذ نیروهای نزدیک به ایران قبل از خروج آمریکا از سوریه هستند، رنگ باخت.

اما آنچه که نامشخص است، این است که آمریکا چه دیدگاهی درباره اینده سوریه بعد از جنگ دارد. درست است که ایالات متحده آمریکا از روند صلح مورد حمایت سازمان ملل در ژنو حمایت می کند که به دنبال برگزاری انتخاباتی است که خروج بشار اسد از قدرت به دنبال داشته باشد، اما روشن نیست که آیا دولت ترامپ با تغییر حکومت در سوریه آسوده است یا خیر.

نیکولاس هراس، پژوهشگر مسائل خاورمیانه در اندیشکده مرکز امنیت نوین آمریکا یا Center for a New American Security می گوید: « مفهوم کلی ژنو برای فراهم کردن چارچوبی بود که بشار اسد را از قدرت خارج کند. چالش اساسی این است که استراتژی جدید دولت ترامپ تغییر رژیم در سوریه است بدون این که از عبارت تغییر «رژیم» استفاده کند و آنهم به این دلیل است که این اصطلاح در مورد عراق معنای بدی از آن برداشت می شود.»

در آینده چه خواهد شد: از آنجایی که خطر گسترش تهدید داعش در سوریه از منطقه هجین در شرق سوریه وجود دارد، نیروهای دموکراتیک سوریه باید برای ادامه جنگ با داعش به این منطقه که یکی از پایگاه های قدرتمند داعش در کشور سوریه است، باز گردند.

منبع: المانیتور

ترجمه: خبرگزاری کردپرس- سرویس جهان

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#آمریکا
#کردها
#نیروهای کرد سوریه
#نیروهای دموکراتیک سوریه
#ترکیه