سرویس کرمانشاه
آخرین خبرهای کرمانشاه
انتشار:  سه‌شنبه 22 آبان 1397  ::  07:59   

یک سالگی زلزله مهیب کرمانشاه:

کانکس، گرمای تابستان، سرمای زمستان و رنجهایی که یکساله شده اند

سرویس کرمانشاه - باگذشت یک سال از وقوع زلزله‌ جانکاە استان کرمانشاه اوضاع هنوز برای دست‌کم شماری از شهروندان به حالت عادی برنگشته و هنوز هم کم‌شمار نیستند آنها که در کانکس ها شب را سحر می‌کنند
 

خبرگزاری کردپرس؛ ۳٦٥ روز از زلزله مهیب و مرگبار ساعت ۲۱ روز ۲۱ آبانماه ۹٦ می‌گذرد، بسیاری از مردم هنوز در کانکس ها زندگی می‌کنند، علی رغم وام ٤۰ میلیونی دولت برای بازسازی اما این مبلغ جوابگو هزینه‌ی ساخت و ساز نیست.
تألمات روحی ناشی از فوت نزدیکان و ترس ناشی از زلزله وضعیت روحی نامناسبی را ایجاد کرده و از طرف دیگر برای تلطیف این محیط راهکارهای مناسبی ایجاد نشده است.
مستأجران مناطق زلزله زده نیز در وضعیت مبهمی هستند، همچنین آلودگی اطراف اسکان موقت زلزله‌زگان باعث شیوع بسیاری از بیماری ها شده است.

٭ مستأجران متضرّران اصلی زلزله

زلزله سال گذشته حدود ۱٥۰ میلیون نفر در دو کشور ایران و عراق آن را حس کردند. یکی از زمین لرزه های قرن بوده است که عملا به ۹ شهرستان و هزار ۹۳۲ روستا خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی های صورت گرفته حدود ۸۷ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی نیز آسیب کلی و جزئی دیده است.
در این میان مستأجرینی هستند که زلزله بی‌خانمانشان کرده و هنوز در کانکس ها زندگی می‌کنند، چهاردیواری هایی که قرار بود سرپناه موقتشان باشد اما تبدیل به دالان بی انتهایی شده که بازگشت به زندگی زیر سقف ها را به رویای دور از دسترس تبدیل کرده است.
"و،الف" یکی از شهروندان سرپل ذهابی که نخواست نامی از برده شود، در این باره می‌گوید: هزینه‌ی کرایه مسکن در شهر زلزله زده سرپل ذهاب بسیار بالاست و حداقل مبلغ ۲۰ میلیون رهن و ماهیانه ٤۰۰ - ٥۰۰ هزار تومان کرایه لازم است کە در این شرایط بد اقتصادی خیلی ها توانایی پرداخت این مبالغ را ندارند و برای همین است مستأجرین اجبارا به زندگی کانکسی قناعت کردە اند و از نبود خانه و سقف بالای سر رنج می‌برند.
این شهروند سرپُلی تصریح کرد: دولت گفته به مستأجرین ۱۰ میلیون وام معیشتی و ٥ میلیون وام بلاعوض می‌دهد اما هنوز هیچ اقدامی انجام نگرفته

٭ سرما تهدیدی بزرگ برای زندگی کانکسی

پاییز به‌سرعت درحال گذر است و سرمای زمستان در مناطق کوهستانی همچون استان کرمانشاه به‌مثابه تهدیدی برای گذران زندگی زیر سقف های نه‌چندان حفاظت‌گر کانکس هاست و سرمای فصل پاییز و زمستان تهدیدی بزرگ برای زندگی کانکسی است.
نوک پیکان انتقادها پس از گذشت یک سال از وقوع زلزله مخرب و مرگبار به سوی دولت است.
وام ها و همه‌ی تمهیدات اندیشیده‌ی دولت به‌علاوه بار قابل ملاحظه‌ای که نیکوکاران و شهروندان عادی به دوش کشیده‌اند، چاره ساز نبوده است.

٭ سیل مهاجرین پَسا زلزله

سیل عظیمی از مردم مناطق زلزله زده سرپل ذهاب ، ازگله و ثلاث باباجانی به شهرهای همجواری همچون جوانرود، روانسر، قصرشیرین و کرمانشاه آواره شده‌اند و به‌اجبار زندگی خود را به این شهرها منتقل کردند.
"گوهر سلیمانی" خانمی ٥۰ ساله اهل شهر ازگله می‌گوید: درپی زلزله سال گذشته خانه‌ام کاملا ویران شد و الان در شهر روانسر ساکن هستم.
گوهر خانم همچنین گفت: دولت تنها ٤۰ میلیون وام به من داده و از ۱٦۰ کیسه سیمانی که می‌گفتند تنها ٤۰ کیسه بهم دادند، نه آهنی نه میلگردی هیچی تحویل نگرفتم.
او می‌گوید: وضع معیشتی و گرانی وسایل ساخت خانه بسیار نامناسب است و با وام دریافتی تنها توانسته‌ام اسکلت بندی خانه را تمام کنم.

٭ افزایش قیمت‌ها و تورم، قدرت خرید مردم را پایین آورده

این سخنان تجری نماینده سرپل ذهاب و قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی است کە می‌گوید: هزینه‌ی خدمات کارگری افزایش یافته و بازسازی دشوار و خیلی از کارها نیمه کاره رها شده است.
این نماینده مجلس همچنین اذعان کرد: درفرایند بازسازی مناطق زلزله زده بسیاری از پیمانکارها بدلیل افزایش قیمت‌ها ورشکسته شده‌اند کە این موضوع باعث شده مردم بلاتلکیف بمانند.
"یک سال بعد از شبی که زمین به لرزه درآمد بیش از پنج هزار و ٥۰۰ خانوار به خانه‌های جدیدشان رفتند اما تعدادی نزدیک به همین عدد هنوز بی‌خانمانند."
شهروندانی که داغ و درد از دست دادن عزیزانشان و مسائب روحی و کمبودهای یک ساله‌شان تا سالیان سال رهایشان نمی‌کند، فعلا اما حفاظتشان دربرابر سرمای زمستان باید اولویت باشد.

گزارش: امید احمدیان