03:00 AM Tehran
سه‌شنبه 1 آبان 1397
 خبر فوری:   تصمیم نهایی درباره داوطلبان علوم پزشکی در اولین فرصت اعلام می‌شود/معترضان حضوری مراجعه نکنند
سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  شنبه 4 آذر  ::  12:05
کردپرس گزارش می دهد،
زمین لرزه ایلام و خسارتهای آن همچنان در حاشیه ی کم توجهی

سرویس ایلام- زمین لرزه مهیب دو هفته گذشته غرب کشور که بیشترین خسارتها و شدت آن در استان کرمانشاه و ایلام بود با اینکه در استان کرمانشاه بخاطر کشته های زیاد آن و خسارات بیشتر آن در سطح کشور مورد توجه جدی قرار گرفت اما در استان ایلام خسارتها و عواقب این زمین لرزه ندان مورد توجه قرار نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس این زمین لرزه در تمام شهرستانهای استان ایلام به شدت احساس شد و در مناطق زیادی از استان خسارات مالی زیادی را نیز وارد کرد اما به نوعی باید گفت:خسارات این حادثه در استان ایلام همچنان در حاشیه قرار گرفته است.
با گذشت بیش از دو هفته از زمین لرزه استان ایلام تاکنون ارزیابی های دقیقی از میزان خسارات این زمین لرزه و حتی مناطقی که خسارت بیشتری دیده اند در این استان به عمل نیامده است.
این موضوع در روزهای گذشته انتقادات مختلفی را نیز در این استان به دنبال داشته است و برخی مسئولان را نیز به واکنش وا داشته است.
در زمینه میزان خساراتی که این زمین لرزه در ایلام به دنبال داشته است گفته شده است که شهرستانهای ایلام،چرداول،ایوان و بخش چوار بیشترین خسارات را دیده اند اما گزارش های دقیق از خسارات این مناطق تاکنون به عمل نیامده است.
خسارات شدید به منازل مسکونی شهر سرآبله
یکی از مناطقی که گفته می شود در زلزله اخیر در استان ایلام خسارات مالی زیادی به دنبال داشته است شهرستان چرداول و خصوصاً شهر سرآبله بوده است.
فرمانداز شهرستان چرداول در این زمینه در گفتگو با کردپرس با تأیید خسارات وارد شده به منازل مسکونی شهروندان سرآبله گفت:خسارات وارد شده به برخی منازل مسکونی در سرآبله کمتر از خسارات مناطق زلزله زده استان کرمانشاه نیست.
مراد یگانه فت: منطقه بدرآباد در شهر سرابله از جمله این مناطق بوده که بیش از 40 واحد مسکونی در آن خسارت دیده اند که خسارات برخی از این خانه ها شدید بوده است.
وی گفت: البته کارشناسان مربوطه  در حال ارزیابی دقیق از این حادثه و نیز برآورد میزان خسارات وارد شده هستند.
انتقاد تند امام جمعه سرابله از بی توجهی مسئولان  
بی توجی صورت گرفته نسبت به خسارات وارد شده به شهروندان چرداول در روزهای اخیر باعث شد امام جمعه سرآبله در خطبه های نماز جمعه این هفته نسبت به این موضوع به شدت انتقاد کند.
حجت الاسلام امرایی گفت: این زمین لرزه خسارات زیادی را به شهروندان سرآبله و برخی دیگر از نقاط این شهرستان وارد کرده که این موضوع از سوی مسئولان مورد بی توجهی قرار گرفته است.
وی همچنین از صدا و سیمای مرکز ایلام به جهت عدم پوشش سخنان وی در مورد زلزله سرابله وعدم توجه به خسارتهای وارده شده به منازل مردم به شدت انتقاد کرد.
با اینکه از سوی مسئولان مدیریت بحران استان ایلام ارزیابی های از خسارات زمین لرزه این استان انجام نگرفته اما برخی مسئولان سازمانها آمارهایی را در خصوص برخی از این خسارات اعلام کرده اند.
آسیب دیدگی بیش از 80 مدرسه در استان ایلام
در همین ارتباط مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس ایلام با اعلام گزارشی از خسارات وارد شده به مدارس این استان گفت: بر اساس بررسی های انجام گرفته در شهرستان های مختلف این استان زلزله اخیر به بیش از 80 مدرسه آسیب وارد کرده است.
سعید هژبری بیان کرد: پس از وقوع زلزله 21 آبان ماه کارشناسان این اداره کل از 140 فضای آموزشی استان که احتمال خسارت داشت، بازدید کردند که پس از بررسی مشخص شد 86 مدرسه آسیب دیده است.
وی ادامه داد: از این تعداد هفت مدرسه در ایلام، چهار مدرسه در بدره، 11 مدرسه در دره شهر، هشت مدرسه در ایوان، 10 مدرسه در ملکشاهی، سه مدرسه در چوار، 10 مدرسه در زرین آباد، هفت مدرسه در مهران، سه مدرسه در دهلران، 6 مدرسه در هلیلان، هشت مدرسه در چرداول و 9 مدرسه نیز در سیروان قرار دارد که آسیب کلی یا جزئی دیده اند.
خسارت 323 میلیارد ریالی به مدارس ایلام
وی اظهار کرد: از این تعداد 26 فضا فرسوده و به تخریب و بازسازی نیاز داشته که از این تعداد پنج فضا در شهر ایلام، سه فضا در بدره، 6 مدرسه در دره شهر، یک فضا در ایوان، 2 فضا در زرین آباد، یک فضا در ملکشاهی، 2 فضا در چوار، یک فضا در هلیلان، سه فضا در چرداول و 2 فضا در سیروان واقع شده است.
مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس ایلام در ادامه گفت: با توجه به اینکه برخی از این مدارس برای حضور دانش آموزان امنیت نداشتند به همین منظور 13 مدرسه تخلیه و با سایر مدارس یا ادغام و یا در شیفت مخالف ادامه فعالیت دارند.
به گفته وی، از این 13 مدرسه تخلیه شده چهار فضا در شهرستان ایلام، 2 فضا در بدره، 2 فضا در دره شهر، یک فضا در ملکشاهی، 2 فضا در چرداول، یک فضا در زرین آباد و یک فضا نیز در چوار قرار دارد.

وی میزان خسارت وارد شده بر اثر زلزله به این مدارس را 323 میلیارد و 877 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: با توجه به ادغام برخی مدارس اکنون 6 کانکس برای تحصیل دانش آموزان در شهرهای ایلام، دره شهر، ملکشاهی، چرداول و سیروان نیاز است.
رانش زمین و تخریب منازل در منطقه چوار ایلام
زمین لرزه دوهفته پیش ایلام همچنین باعث رانش بزرگ زمین در منطقه چگا در بخش چوار ایلام شده و تعدادی از منازل مسکونی این منطقه را به کام خود فرو برد.
رانش زمین در روستای چگا باعث بلعیده شدن تعدادی از خانه های این روستا شده و دیگر منازل مسکونی و ساکنان این روستا نیز در معرض تهدید جدی پدیده ی رانش زمین هستند.
در این حادثه چند خانه به عمق 5 متری زمین فرو رفته و کاملا تخریب شده اند اما خوشبختانه ساکنان این خانه ها از خطر حادثه نجات یافته اند.
با توصیه مسئولان استانی و مدیریت بحران، به منظور جلوگیری از حوادث ناگوار دیگر ساکنان این روستا به دیگر مناطق امن در ایلام و چوار انتقال داده شده اند.
همچنین قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام با سفر به این منطقه در نشست ستاد بحران شهرستان ایلام در بخش چوار حضور یافته و در سخنانی با اشاره به اینکه این حادثه خوشبختانه تلفات جانی نداشته است  اظهار کرد: خانوارهای منطقه چگا بخش چوار به دلیل رانش زمین در معرض آسیب جدی بوده و باید هرچه سریعتر نسبت به انتقال آنها به مکان های امن اقدام شود.
وی افزود: با توجه با اقدام پیشگیرانه دستگاه های اجرایی این شهرستان ساکنان آنها به بیرون هدایت شده و خوشبختانه این حادثه تلفات جانی در پی نداشت.
به گزارش کردپرس خسارات زمین لرزه اخیر ایلام البته مختص به شهرستانهای ایلام و چرداول نبوده و در شهرستانهای دیگر نیز این حادثه خسارت بار شده که باید منتظر ماند مسئولان استانی در روزهای آینده چه اقداماتی را در این زمینه انجام خواهند داد.

کليه حقوق اين پایگاه اطلاع‌رسانی متعلق به «خبرگزاری کردپرس» بوده و هرگونه استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

©2017 kurdpress. All rights reserved.
Designed & Powered By Atlas Samaneh - طراحی و توسعه توسط اطلس سامانه