سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 22 آبان 1397  ::  11:29   

ملا بختیار از رهبران اتحادیه‌ میهنی کردستان:

پ.ک.ک و ترکیه‌ سخت در اشتباهند

سرویس عراق و اقلیم کردستان – مسئول امور اجرایی دفتر سیاسی اتحادیه‌ میهنی کردستان، تعیین جایزه از سوی آمریکا برای اطلاعاتی که «منجر به شناسایی یا تعیین مکان» سه تن از رهبران حزب کارگران کردستان (PKK)  می شود را غیر منتظره‌ دانست.
 

به‌ گزارش کردپرس، ملا بختیار  مسئول امور اجرایی دفتر سیاسی اتحادیه‌ میهنی کردستان (یکیتی) در یادداشتی در روزنامه‌ کردستان نو ارگان رسانه‌ ای این حزب، به‌ موضوع تعیین جایزه از سوی آمریکا برای اطلاعاتی که «منجر به شناسایی یا تعیین مکان» سه تن از رهبران حزب کارگران کردستان (PKK)  می شود، پرداخته‌ است.

وی ضمن غیر منتظره‌ خواندن این تصمیم از سوی آمریکا، به‌ انتقاد از پ.ک.ک نیز پرداخته‌ و آورده‌ است: ایدئولوژی پ.ک.ک و دوران استراتژی مبارزات مسلحانه‌ برای رهایی، به‌ پایان رسیده‌ است و حتی سیستم حزبی و سازمانی پ.ک.ک مورد انتقاد است.

این مقام اتحادیه‌ میهنی تاکید کرده‌ است که‌ دوران کنونی، مقطع مبارزات مدنی و قانونی و پارلمانی است.

ملا بختیار اعلام کرده‌ است که‌ این پیام را به‌ قندیل و دیاربکر رسانده‌ است که‌ تصمیم انتقال جنگ و درگیری ها به‌ داخل شهرها عواقب خطرناکی خواهد داشت.

مقام اتحادیه‌ میهنی، در بخش دیگری از یادداشت به‌ انتقاد از ترکیه‌ نیز پرداخته‌  و تصریح کرده‌ است: اگر مقایسه‌ ای میان اشتباهات پ.ک.ک و ترکیه‌ انجام شود، ترکیه‌ ده‌ ها برابر بیشتر از پ.ک.ک در قبال وضعیت کشور، پروسه‌ دموکراسی و آزادی های مدنی مسئولیت دارد.

وی در ادامه‌ خاطرنشان ساخته‌ است: راه‌ حل، پشتیبانی از ترکیه‌ ای نیست که‌ در زمینه‌ دموکراسی، عقب نشینی و پسرفت داشته‌ است و مردم کُرد را از حقوق حقه‌ خود محروم ساخته‌ است. از سوی دیگر، پ.ک.ک هم نخواهد توانست با پافشاری بر مبارزات مسلحانه،‌ ترکیه‌ را در تنگنا قرار داده‌ و مجبور به‌ عقب نشینی کند.

ملا بختیار مسئول امور اجرایی دفتر سیاسی اتحادیه‌ میهنی کردستان در پایان راه‌حلی همانند صلح در کلمبیا را بهترین گزینه‌ برای حل مسئله‌ کُرد در ترکیه‌ در مقابل سرکوب نظامی اعمال شده‌ از سوی دولت آنکارا و ادامه‌ مبارزات مسلحانه‌ پ.ک.ک عنوان کرده‌ است.