سرویس آذربايجان غربي
انتشار:  سه‌شنبه 22 آبان 1397  ::  20:19   

زبان شناس بوکانی: مافیا به جان ادبیات کردی افتاده است

سرویس آذربایجان غربی- در آستانه برگزاری همایش استاد هژار موکریانی در مهاباد، شاعر برجسته بوکانی از عدم پذیرش مقاله ارسالی خود به این همایش توسط هیات داوران خبر داد.

به گزارش کردپرس، محمدسعید نجاری متخلص به (آسو) در کانال تلگرامی خود از عدم پذیرش مقاله خویش در همایش استاد هژار مکریانی خبر داد و مقاله خود را به صورت صوتی در کانال خود منتشر کرد.

در همین خصوص محمد باوردی مقدم نویسنده و زبان شناس، در واکنش به حذف مقاله "ماموستا ئاسو" توسط هیات داوران همایش استاد هژار موکریانی در مهاباد، ضمن تشریح ابعاد مافیایی که به جان ادبیات کردی افتاده است، تصریح کرد: اینگونه برخوردها با ماموستا ئاسواز عدم حضور ماموستا در دسته بندیها و بی طرفی وی ناشی می شود.

وی افزود: مافیای ادب شوینیستی و منطقه گرایی گاها حتی منجر به دو شاخه شدن انجمن های ادبی در شهرستان های کردنشین شده و این مسئله مشکلاتی را شکل داده و ادبیات کردی را رو به نابودی کشانده است.

باوردی مقدم اظهار داشت: مافیای دوم، مافیای مرید و مراد است که منجر به دسته بندی های ادبی غیر منطقی شده و در این دسته بندی ها با انتقادهای کوبنده سعی در تخریب یکدیگر خواهند کرد و مشخص نیست چه زمانی ادب کردی از این مافیاها نجات می یابد.

این منتقد ادبی در پایان گفت: مافیاهای ادبی به مرور زمان از بین خواهند رفت و این آثار ادیبان و بزرگان است که می ماند همانند آثار اساتید بزرگ هیمن و هژار که تا نسل ها آثار آن ها جاودان خواهد ماند.

یادآوری می شود، انجمن ادبی شهرستان مهاباد به مناسبت بزرگداشت یاد و خاطره استاد عبدالرحمان شرفکندی(هژار) قدامبه برگزاری دومین همایش سالانه منطقه ای علمی- ادبی در روزهای (۲۳ و ۲۴ آبان) در این شهرستان ا می کند.

این همایش در مرحله داوری مقالات، مقاله شاعر، محقق و نویسنده برجسته بوکانی محمدسعید نجاری متخلص به (آسو) را رد کرده است.