سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  یک‌شنبه 27 آبان 1397  ::  20:06   

ورود یک هزار و 500 بال غاز خاکستری به تالاب کانی برازان مهاباد

سرویس آذربایجان غربی- رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد از ورود یک هزار و 500 بال غاز خاکستری در پناهگاه حیات وحش تالاب بین المللی کانی برازان این شهرستان خبر داد.

 فاروق سخنور رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد به خبرنگار کردپرس گفت: پناهگاه حیات وحش تالاب بین المللی کانی برازان امسال نیز به دلیل شرایط مساعد آب و هوایی، پوشش گیاهی و امنیت تالاب، میزبان بیش از یک هزار و 500 بال غاز خاکستری شده است .

سخنور افزود: ممنوعیت شکار در تالاب و حفاظت از تالاب با همکاری تشکل های زیست محیطی و جوامع محلی، باعث به وجود آمدن بستری امن و زیستگاهی مناسب برای پرندگان مهاجر است.

وی با اشاره به گونه های شناسایی شده از پرندگان در تالاب کانی برازان مهاباد گفت: با توجه به بررسی های به عمل آمده توسط کارشناسان اداره  75 گونه پرنده آبزی و کف آبزی متعلق به 11 خانواده در این تالاب شناسایی شده که با احتساب پرندگان خشک زی این تعداد به بیش از 180 گونه می رسد.

سخنور ادامه داد: از میان گونه های موجود فلامینگوها، قوی گنگ، غاز خاکستری، اردک سر سفید، اردک مرمری ارزش خاصی به تالاب داده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد اظهار داشت: یکی از زیستگاه های مهم و حایز اهمیت برای استراحت، تغذیه و جوجه آوری پرندگان، تالاب بین المللی کانی برازان است که این تالاب با وسعتی افزون بر927 هکتار در 30 کیلومتری شمال مهاباد واقع شده و از سوی کمیته ملی طبیعت گردی کشور به عنوان نخستین سایت پرنده نگری در ایران معرفی شده است .