سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  یک‌شنبه 27 آبان 1397  ::  23:04   

اهداف سفر منطقه ای رئیس جمهوری عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان- یک مسئول آگاه تاکید کرد که سفرهای اخیر رئیس جمهوری عراق با نخست وزیر جدید هماهنگ شده و هدف از آنها نیز اطمینان دادن به همسایگان نسبت به عدم تغییر سیاست خارجی این کشور می باشد.

به گزارش کردپرس، روزنامه العربی الجدید چاپ لندن در شماره امروز (یک شنبه) خود از یک منبع مسئول نقل کرد که سفرهای اخیر برهم صالح، رئیس جمهوری عراق به برخی کشورهای منطقه با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور هماهنگ شده و در چارچوب برنامه مورد توافق نیز سفرهای دیگری انجام خواهد شد.

مسئول مذکور ضمن تاکید بر این که سفر صالح به کشورهای منطقه شاهد امضای هیچ گونه توافق نامه و تفاهم نامه نبوده چرا که این مسئله جزو اختیارات رئیس جمهوری عراق نیست، خاطر نشان ساخت که هدف از این کار اطمینان دادن به کشورهای همسایه نسبت به این مسئله است که بغداد نمی خواهد در آینده نزدیک علیه هیچ کدام از آنها هیچ گونه نقش منفی ایفا کند و یا این که سیاست خارجی خود نسبت به دوره نخست وزیری حیدر العبادی را تغییر دهد.

این منبع که نام وی فاش نشده، ضمن اعلام این که رئیس جمهوری عراق در سفر به کشورهای منطقه یک هیئت بزرگ متشکل از مشاوران و اهالی رسانه انتخاب شده از سوی خودش را به همراه دارد و یک هواپیمای خصوصی نیز برای سفرهای وی اختصاص یافته، تاکید کرد که رابطه برادرانه عبدالمهدی و صالح طی سال های گذشته تاثیر مثبتی در رابطه با انجام چنین سفرهایی گذاشته است.

این در حالی است که رئیس جمهوری جدید عراق نخستین سفر خارجی خود از زمان تصدی این منصب را شنبه هفته گذشته انجام داد و از هنگام تاکنون به ترتیب از کویت، امارات، اردن، ایران و عربستان سعودی بازدید کرده و با مسئولان بلندپایه این کشورها نیز روابط دو جانبه، همکاری در زمینه های مختلف و مسائل مورد اهتمام مشترک را مورد بحث و بررسی قرار داده است.

برچسب‌ها:
#عراق
#برهم صالح
#عبدالمهدی
#سیاست خارجی بغداد
#کشورهای همسایه