سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 28 آبان 1397  ::  09:39   

عدم توافق اربیل و بغداد بر سر نبش گورهای جمعی ایزدی‌ها

سرویس عراق و اقلیم کردستان- با وجود کشف 70 گور جمعی کردهای ایزدی در شنگال و اطراف آن، اما هنوز هیچ توافقی میان اربیل و بغداد بر سر نبش این گورها و تحقیق و تفحص و مستند سازی بقایای اجساد موجود در این گورهای جمعی صورت نگرفته است.

به گزارش کردپرس به نقل از ان. آر. تی، بروان حمدی قائم مقام وزارت شهیدان و انفال شدگان اقلیم کردستان اعلام کرد که این وزارت از طریق هماهنگی و همکاری با دولت عراق و شورای امنیت و ائتلاف جهانی ضد داعش، در تلاش برای برپایی دادگاهی ملی و یا بین المللی برای رسیدگی به جنایات داعش در عراق و به ویژه علیه کردهای ایزدی است.

وی افزود که با وجود کشف شمار بسیاری گورهای جمعی کردهای ایزدی در شنگال و اطراف آن، اما هنوز هیچ توافقی میان اربیل و بغداد بر سر نبش این گورها و تحقیق و تفحص و مستند سازی بقایای اجساد موجود در این گورهای جمعی صورت نگرفته است.

از سوی دیگر عبید بابا شیخ فعال ایزدی در این خصوص اعلام کرد که کردهای ایزدی برای بررسی این گورها دچار سردرگمی شده اند، زیرا دولت اقلیم اعلام کرده که باید مجوز این کار توسط دولت مرکزی عراق صادر شود و بغداد نیز رسیدگی به این گورها را وظیفه اقلیم کردستان اعلام کرده و این در حالی است که به دلیل تغییرات آب و هوا، بخشی از بقایای اجساد در گورهای جمعی در معرض باد و باران قرار گرفته است.

وزارت شهیدان اقلیم کردستان هم به گورهای جمعی دوران بعث و هم گورهای جمعی کردهای ایزدی قربانی جنایات داعش رسیدگی می کند.

روز گذشته نیز شبکه تلویزیونی ان. آر. تی گزارش داد که تاکنون 70 گور جمعی کردهای ایزدی در شنگال و اطراف آن کشف شده و شمار دیگری نیز گورهای جمعی در این مناطق وجود دارند.