سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 28 آبان 1397  ::  20:11   

سعید مموزینی سیاستمدار کُرد عراقی در گفتگو با کردپرس تصریح کرد:

پ.ک.ک عامل مشکلات شنگال و منطقه‌ است و باید عراق را ترک کند

سرویس عراق و اقلیم کردستان – سعید مموزینی سیاستمدار کُرد عراقی در گفتگو با کردپرس، حضور و فعالیت های پ.ک.ک در شنگال و دیگر مناطق شمال عراق را غیر قانونی خواند و خواستار خروج این حزب از عراق شد.

کردپرس: طی روزهای اخیر، محما خلیل فرماندار شنگال و دیگر مقامات این شهر استان نینوا در شمال عراق که‌ هم اکنون تحت کنترل نیروهای نظامی و امنیتی دولت مرکزی عراق می باشند و نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان پس از وقایع 16 اکتبر 2017 از آن خارج شدند، قصد بازگشت به‌ منطقه‌ و آغاز به‌ کار دوباره‌ در نهادهای دولتی آن را داشتند، اما از سوی جمعی از مردم منطقه‌ از ورود آن ها به‌ شهر ممانعت به‌ عمل آمد. سعید مموزینی سیاستمدار کُرد عراقی در منطقه‌ مذکور در گفتگو با کردپرس در این باره‌ گفت:  به‌ منظور سر و سامان دادن به‌ اضاع منطقه‌ و انجام امور اداری و مدیریتی منطقه‌ شنگال و توابع، تصمیم به‌ بازگشایی ادارات دولتی و بازگشت کارمندان و مقامات اداری به‌ شنگال گرفته‌ شد، اما پ.ک.ک در ورودی شهر با سناریویی از پیش تعیین شده‌ و تحریک و تشویق برخی از عناصر و وابستگان خود که‌ حدودا 20 نفر بودند، اجازه‌ این امر را نداد.

مموزینی اشاره‌ کرد که‌ مقامات اداری شنگال پس از وضعیت به‌ وجود آمده‌ و ممانعت عوامل مذکور از بازگشت آن ها به‌ منطقه،‌ با هدف جلوگیری از ایجاد مشکلات و تنش های احتمالی، وارد شنگال نشدند.

این سیاستمدار و ناظر سیاسی کرد، ضمن اشاره‌ به‌ این که‌ اکثریت ساکنان منطقه‌ هنوز هم به‌ خانه‌ های خود بازنگشته‌ اند و هنوز هم در کمپ های دهوک و اربیل و دیگر مناطق آواره‌ هستند، این موضوع را که‌ مردم منطقه‌ طرفدار و پشتیبان پ.ک.ک هستند را رد کرد و گفت: پ.ک.ک حق مداخله‌ در مسائل و موضوعات کردستان عراق را ندارد، جغرافیای فعالیت این حزب کردستان ترکیه‌ است و لازم است که‌ به‌ مناطق خود بازگردد و تحرکات و اهداف پ.ک.ک در شنگال و مناطق شمالی عراقی دارای اهداف و نیات خوبی نیست.

مموزینی در ارتباط با برنامه‌ های احتمالی برای پایان دادن به‌ وضعیت پیش آمده‌ و فراهم شدن زمینه‌ برای بازگشت مقامات و مسئولین و کارمندان ادارات دولتی به‌ منطقه‌ شنگال، گفت: هم اکنون رایزنی هایی با دولت مرکزی عراق برای بازگشت مقامات و کارمندان دولتی به‌ ادارات و موسسات دولتی  در شنگال و دیگر مناطق آن وجود دارد. این وظیفه‌ دولت مرکزی عراق است که‌ امنیت این مناطق و دیگر مناطق آزاد شده‌‌ از دست داعش را تامین کند. هم اکنون نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان در این مناطق حضور ندارند و نیروهای ارتش عراق و همچنین نیروهای حشد الشعبی کنترل امنیتی را در دست دارند.

سعید مموزینی با اشاره‌ به‌ این که‌ پس از آن که‌ نیروهای نظامی و اداری اقلیم کردستان در شنگال و مناطق آن باقی نماندند، از سوی دولت مرکزی عراق برای این مناطق به‌ صورت غیرقانونی مدیر و مسئول تعیین گردید، این موضوع را که‌ چرا با وجود حضور نیروهای دولت مرکزی عراق در منطقه‌، پ.ک.ک و عوامل آن، قدرت مانور و عرض اندام را دارند، سوالی دانست که‌ باید مقامات بغداد به‌ آن پاسخ گویند.

 رجب طییب اردوغان رئیس جمهور ترکیه‌ در جدیدترین اظهارات خود به‌ حضور پ.ک.ک در شمال عراق و وجود 12 تا 13 هزار عضو این حزب در مخمور و نیروهای دیگر آن در قندیل و شنگال و همچنین مسئولیت هایی که‌ در ارتباط با این موضوع متوجه‌ بغداد و اربیل می شود، اشاره‌ کرد. سیاستمدار و ناظر سیاسی کرد عراقی در این باره‌ گفت: در شنگال و دیگر مناطق  اشاره‌ شده‌ هیچ یک از نیروهای پیشمرگ حضور ندارند و همچنین دولت اقلیم کردستان نیز هیچ کنترلی بر این مناطق ندارد و مسئولیت ها در ارتباط با موضوع حضور پ.ک.ک و دیگر مسائل بر عهده‌ دولت مرکزی عراق است و این مشکل باید از سوی دولت مرکزی حل و فصل گردد.

وی تداوم حضور پ.ک.ک در شمال عراق و به‌ ویژه‌ شنگال را تداوم مشکلات دانست و گفت: همان گونه‌ که‌ استحضار دارید ترکیه‌ طی سال ها و مدت اخیر به‌ دلیل حضور پ.ک.ک اقدام به‌ ورود به‌ خاک عراق کرده‌ و همچنین مناطق مختلف را بمباران کرده‌ است و این نیز موجب ایجاد مشکلات و مصائب بسیار برای ساکنان منطقه‌ شده‌ است.