13:15 PM Tehran
پنج‌شنبه 26 مهر 1397
 خبر فوری:   طهرانچی: تلاش کردیم حق هیچ داوطلبی ضایع نشود/ با خاطیان و مسببان احتمالی برخورد می شود
سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  یک‌شنبه 5 آذر  ::  08:45
به بار نشستن مزارع کشت زعفران شهرستان بدره برای نخستین بار

سرویس ایلام- مزارع کشت زعفران در روستای آبچشمه شهرستان بدره که برای نخستین بار است این محصول در آنجا کشت می شود به بار نشست.

به گزارش خبرگزاری کردپرس،بذر زعفران برای نخستین بار در شهرستان بدره استان ایلام به میزان یک هکتار از مهرماه امسال کشت شده است.
محمدمراد همتی یکی از کشاورزان اهل روستای آبچشمه شهرستان بدره در این زمینه به خبرگزاری کردپرس گفت: پس از گذشت حدود دو ماه از کشت این مزرعه، گلهای زعفران آن به بار نشسته و ثمر داده اند.
وی افزود: البته بخاطر اینکه امسال نخستین باری است که پیازهای زعفران کاشت شده،باور شده اند ثمردهی آن امسال محدود بوده و به گفته کارشناسان حوزه کشاورزی ثمردهی کامل این مزرعه در سال آینده خواهد بود.
همتی با اشاره به اینکه زمینهای کشاورزی شان تاکنون به شکل سنتی کشت شده اند افزود: با این حال ما امسال برای نخستین بار به پیشنهاد جهاد کشاورزی بدره و برخی اقوام اقدام به کشت پیاز زعفران  در روستای آبچشمه کردیم و در واقع میخواهیم با محصولات سنتی خداحافظی کنیم.
وی همچنین گفت: از جمله دلایلی که باعث شده اقدام به کشت زعفران کنیم بازدهی خوب این محصول است و اینکه به گفته کارشناسان ما در طول پنج یا شش سال فقط یکبار کار کشت را انجام میدهیم.
همتی همچنین در باره چگونگی کشت این محصول  می گوید: برای کشت پیاز زعفران ما حدود یک هکتار از  زمینهای اینجا را از قبل تسطیح و آماده کردیم و  با گرفتن مشاوره از کارشناسان جهاد کشاورزی بدره زمین را سطح بندی کرده ایم.
وی ادامه داد: یکی از ملزومات کشت زعفران نیازمندی به آب است به این خاطر ما از آب رودخانه کوچک روستای آبچشمه  استفاده کرده و زمین را از قبل آبیاری کردیم.
همتی به نحوه ی تهیه بذر زعفران اشاره کرد و گفت: بخاطر اینکه در استان ایلام سابقه ای از کشت زعفران وجود ندارد ما از استان خراسان اقدام به انتقال پیاز زعفران کرده و مقدار 70 گونی پیاز را که حدود یک تن و نیم است را از استان خراسان تهیه کرده و به اینجا انتقال دادیم که فقط هزینه خرید این مقدار بذر زعفران مبلغ هفت میلیون تومان بوده است.
وی در ادامه گفت: برای کشت این محصول علاوه بر استفاده از نظرات و مشاوره های کارشناسان جهاد کشاورزی مطالعات زیادی را نیز انجام داده و تجربیات کافی را کسب کردیم.

کليه حقوق اين پایگاه اطلاع‌رسانی متعلق به «خبرگزاری کردپرس» بوده و هرگونه استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

©2017 kurdpress. All rights reserved.
Designed & Powered By Atlas Samaneh - طراحی و توسعه توسط اطلس سامانه