سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  چهارشنبه 30 آبان 1397  ::  11:10   

وزیر خارجه آمریکا:

ترکیه و آمریکا باید برای کاستن از تنشها در سوریه همکاری کنند

سرویس جهان- مایک پمپئو می گوید آمریکا و ترکیه باید برای کاستن از تنشهای موجود در سوریه باید با هم همکاری کنند.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت وزارت خارجه آمریکا، مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور در مصاحبه شب گذشته با خبرنگاران گفت: به تازگی با وزیر خارجه ترکیه دیدار کرده و از گشایشی که در رابطه دو کشور پس از آزادی کشیش آمریکایی در تریکه حاصل شده استقبال کرده است. آمریکا می خواهد دو کشور برای بررسی مسائلی که برای دو کشور حائز اهمیت است کانال های جدید باز کنند.

وزیر خارجه آمریکا با این حال گفته است کشورش همچنان از ادامه بازداشت برخی از کارمندان محلی دولت آمریکا در ترکیه و شهروندان این کشور از جمله سرکان گوگجه، دانشمند ناسا بسیار نگران است و این بازداشت ها را ناعادلانه می داند.

پمپئو تاکید کرد لازم است دو کشور ترکیه و آمریکا در مسئله کاهش تنش در سوریه با هم همکاری کنند و از روند صلح سازمان ملل در سوریه حمایت کنند.

حمایت آمریکا از نیروهای کرد سوریه نگرانی شدید ترکیه را به دنبال داشته است. آنکارا از آمریکا می خواهد به حمایت خود از نیروهای کرد پایان دهد. ترکیه ایجاد منطقه خودمختار در شمال سوریه را تهدید برای منافع ملی خود می داند و بعد از تصرف منطقه کردنشین عفرین در شمال غرب سوریه در اوایل سال 2018، اکنون اصرار دارد مناطق تحت کنترل کردهای سوریه در شمال شرق این کشور را نیز از کنترل آنها خارج کند. آمریکا متحد اصلی کردهای سوریه در مبارزه با داعش محسوب می شود و از سال 2014 کمک های نظامی در اختیار آنها قرار داده است و 2000 نفر از نیروهای ویژه خود را در مناطق تحت کنترل کردها مستقر کرده است. این کشور چندین پایگاه نظامی در مناطق تحت کنترل کردها ایجاد کرده است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#آمریکا
#مایک پمپئو