سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 30 آبان 1397  ::  12:11   

رئیس فرودگاه سلیمانیه خواستار شکایت بغداد علیه آنکارا شد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- رئیس فرودگاه سلیمانیه درخواست کرد که دولت عراق بر اساس توافق همکاری های فرودگاهی میان عراق و ترکیه، علیه آنکارا به اتهام نقض این توافق و تحریم فرودگاه سلیمانیه اعلام شکایت کند.

به گزارش کردپرس به نقل از رادیو نوا، طاهر عبدالله، با اشاره به اینکه دولت ترکیه از اکتبر سال 2017 میلادی اقدام به تحریم فرودگاه سلیمانیه و متوقف ساختن پروازهای این فرودگاه و ترکیه کرده است،  اعلام کرد که این اقدام ترکیه هیچ مبنا و اساس قانونی، تکنیکی و اداری ندارد.

رئیس فرودگاه سلیمانیه با اشاره به اینکه مسئولان فرودگاه سلیمانیه تلاش خود را برای ازسرگیری پرواز با ترکیه انجام داده و مقامات عالی اقلیم نیز در این رابطه وارد عمل شده اند، اما دولت ترکیه حاضر به همکاری در این زمینه نیست.

وی تأکید کرد که لازم دولت عراق در این خصوص بر اساس توافقنامه همکاری های فرودگاهی که با ترکیه امضا کرده، وارد عمل شود و از ترکیه به دلیل نقض این توافق از طریق تحریم سلیمانیه، رسماً اعلام شکایت کند.

همچنین این اقدام ترکیه را اهانتی به حاکمیت عراق دانسته و گفت که دولت مرکزی تاکنون نسبت به این مسئله بی تفاوت بوده و اقدامی انجام نداده است در حالی که این کشور عضو سازمان ملل بوده می تواند از طریق قوانین بین المللی در این خصوص وارد عمل شود.

رئیس فرودگاه سلیمانیه اشاره کرد که تحریم هوایی ترکیه علیه این استان زیان های اقتصادی و مالی فراوانی به دنبال داشته و میزان فعالیت های تجاری و پروازهای این فرودگاه را تا 40 درصد کاهش داده است.

دولت ترکیه با متهم ساختن مقامات استان سلیمانیه به همکاری با پ.ک.ک، اقدام به تحریم هوایی این استان کرده و تلاش ها و دیدارهای مقامات سلیمانیه با مقامات ترک در این زمینه نتیجه مثبتی به دنبال نداشته است.

 

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان