سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  چهارشنبه 30 آبان 1397  ::  15:01   

محقق عفو بین الملل مطرح کرد:

اقدام مهم دادگاه حقوق بشر اروپا در مورد صلاح الدین دمیرتاش

سرویس جهان- محقق سازمان عفو بین الملل در مورد درخواست دادگاه حقوق بشر اروپا از ترکیه برای آزادی صلاح الدین دمیرتاش، فعال سیاسی کُرد گفت: این اقدام نه تنها به خاطر این سیاستمدار بلکه به خاطر سیستم قضایی در ترکیه اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

به گزارش کردپرس، دادگاه حقوق بشر اروپا از ترکیه خواسته است به حبس صلاح الدین دمیرتاش، سیاستمدار کرد ترکیه پایان داده و او را آزاد کند.

هرچند مقامات ترکیه از جمله رییس جمهور این کشور گفته اند ترکیه ملزم به اجرای این درخواست نیست اما دانیل هولتگن، سخنگوی شورای اروپا گفته است بر اساس میثاق این شورا همه کشورهای عضو باید به احکام دادگاه حقوق بشر اروپا تمکین کنند.

اندرو گاردنر، پژوهشگر سازمان عفو بین الملل در حوزه ترکیه در این باره به الجزیره گفت: قضاوت دادگاه حقوق بشر اروپا در مورد صلاح الدین دمیرتاش اهمیت بسیار زیادی دارد. البته این اهمیت فقط برای صلاح الدین دمیرتاش نیست بلکه تاثیر آن بر سیستم قضایی ترکیه است.

وی افزود: این اولین بار است که دادگاه حقوق بشر اروپا نقض ماده 18 میثاق را یافته است و بر همین اساس نه تنها بازداشت دمیرتاش را غیرعادلانه دانسته بلکه آن را یک اقدام سیاسی توصیف کرده است.

عضو ارشد سازمان عفو بین الملل تاکید کرده است ترکیه باید به اقدام غیرقانونی در بازداشت دمیرتاش پایان داده و وی فورا آزاد شود.

کریم گولای، استاد دانشگاه کوچ ترکیه در مورد اقدام محتمل شورای اروپا در صورت عدم تمکین ترکیه به درخواست آزادی دمیرتاش به فایننشال تایمز گفت: شورای اروپا می تواند عضویت ترکیه را تعلق کند اما این اقدام محتمل نیست.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#حزب دموکراتیک خلقها
#صلاح الدین دمیرتاش
#اروپا