13:02 PM Tehran
پنج‌شنبه 26 مهر 1397
 خبر فوری:   طهرانچی: تلاش کردیم حق هیچ داوطلبی ضایع نشود/ با خاطیان و مسببان احتمالی برخورد می شود
سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  سه‌شنبه 7 آذر  ::  10:38
درختانی که در چوار ایلام حوارشان به جایی نرسید/مهدی نظری

سرویس ایلام- قطع درختان یکی از خیابانهای شهر چوار ایلام توسط شهرداری این شهر در روزهای گذشته واکنشهایی را در فضاهای مجازی به دنبال داشته است.

به گزارش کردپرس، مهدی نظری فعال زیست محیطی استان ایلام و مرد درختی ایران در یادداشتی  که در ادامه می آید به این موضوع واکنش نشان داده و پیامدهای رفتار نامناسب به محیط زیست را گوشزد کرده است:
هوای کره ی زمین که زیستگاه ما انسانهای زمینی است گرم و گرمتر شده است،در ایران و استان ایلام پس از گذشت دو ماه از پاییز ,به تازگی بارش نخستین باران پاییزی را شاهد بوده ایم.
گرد و غبار همچنان مهمان همیشگی استان و کشور ماست و میزان آب به حدی رو به کاهش رفته است که سفرهای زیر زمینی اندک اندک به ته کشیده شده اند، همه این فجایع که آینده بشر را به خطر انداخته اند فقط و فقط ناشی از بی توجهی به محیط است.
وقتی ما به راحتی برای احداث جاده ای و یا عبور و مرور بیشتر ماشین ها, درختان را مثل علفهای یک سبزه زار قربانی میکنیم, وقتی که حفظ محیط زیست برای ما بی ارزش است , وقتی به راحتی آب خوردن به حیات وحش دست اندازی میکنیم و با سهل انگاری و گاها بغض و غرض با روشن کردن یک چوب کبریت به دل جنگل کهن سال بلوط آتش می افکنیم و جاده پشت سر جاده در دل جنگل میسازیم و درختان را قلع و قمع میکنیم و شهرک صنعتی و پالایشگاه و پتروشیمی و کارخانه سیمان را در دل جنگل بنا میکنیم , پس باید منتظر عواقب گریزناپذیر این همه ناسپاسی و بی توجهیمان به محیط زیست باشیم.
در تازه ترین دست انداز به محیط زیست استان ایلام چند روز پیش شاهد نابودی درختان خیابان امام خمینی«ره» چوار ,یکی از اینگونه مواردی است که دل هر دلسوز محیط زیست را آزار میدهد.
با گذشت چند روز از این حادثه همه دوست داران محیط زیست در غم و اندوه ناشی از این ندانم کاری و تهاجم به محیط زیست هستند.
آیا کسی هست که در دنیای پیشرفته کنونی نداند که ارزش درخت چیست؟ آیا کسی هست نداند که تنفس بشر وابسته به تولید اکسیژنی است که درخت تولید میکند و آیا کسی هست که نداند که درخت است که دی اکسید کربن کشنده محیط و ماشینها را جذب میکند و زیبایی خیابانها و کوه و بیابان وابسته به درختان است؟
آیا کسی هست که نداند که چشمه های تولید گرد و خاک به واسطه نبود پوشش گیاهی و درختی شکل گرفته اند و گرمایش زمین بعلت کمبود این گوهرهای گرانبهای حیات است؟
ما در شهر ایلام هم دو سال پیش شاهد قطع درختان در خیابان شهدا بودیم ولی با اعتراض دلسوزان محیطـزیست , فورا این قتل و عام درختان متوقف ماند و هرگز بعد از آن قضایا کسی جرات دست اندازی به درختان را در خود پیدا نکرده است.
اما حادثه قطع درختان شهر وار بار دیگر شوک بزرگی به طرفداران محیط زیست ایلام وارد کرده و همه را غافل گیر کرد.

آری همه میدانند درخت , شریان زندگی در کره زمین است و کوتاهی در حق درخت و دست اندازی به آن کاری بس نابخشودنی است.
همین چند روز پیش بود که شرکتی در تهران اقدام به قطع درختان خیابان ولی عصر تهران نمود که بازخوردش منجر به اخراج شهردار ناحیه 2منطقه 1تهران گردید..
آری کوتاهی در حق حفظ محیط زیست ,گناهی بس بزرگ و نابخشودنی است و آتشی است که دود ندانم کاری آن به چشم تک تک افراد بشر در اکنون و آینده بشریت خواهد رفت و لذا هیچگاه نباید از این اعمال خلاف قانون محیط زیستی چشم پوشی نمود.
در پایان امیدوار هستیم که حادثه قطع درختان شهر وار مورد بررسی قرار گرفته و در اینده نیز هرگز و هرگز بار دیگر شاهد دست اندازی به طبیعت، درختان و محیط زیست نباشیم.

کليه حقوق اين پایگاه اطلاع‌رسانی متعلق به «خبرگزاری کردپرس» بوده و هرگونه استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

©2017 kurdpress. All rights reserved.
Designed & Powered By Atlas Samaneh - طراحی و توسعه توسط اطلس سامانه