12:57 PM Tehran
پنج‌شنبه 26 مهر 1397
 خبر فوری:   طهرانچی: تلاش کردیم حق هیچ داوطلبی ضایع نشود/ با خاطیان و مسببان احتمالی برخورد می شود
سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  شنبه 11 آذر  ::  17:06
متن کامل مصاحبه طلعال سیلو با خبرگزاری آناتولی:
ارتش دموکراتیک سوریه توسط پ.ک.ک اداره می شود

سرویس ترکیه – طلعال سیلو سخنگوی سابق ارتش دموکراتیک سوریه در گفتگو با خبرگزاری آناتولی ترکیه با اشاره به این که ارتش دموکراتیک سوریه تنها یک اسم است عنوان کرده است: ارتش دموکراتیک سوریه توسط پ.ک.ک اداره می شود.

به گزارش کردپرس، طلعال سیلو سخنگوی ارتش دموکراتیک سوریه که پس از فرار از این ارتش به ترکیه آمده با خبرگزاری آناتولی مصاحبه اختصاصی داشته است که این مصاحبه به شرح ذیل می باشد:

 • روابطتتان با پ.ک.ک چگونه شروع شد؟

در وهله اول در عفرین برای گروه تحت امر من، یعنی گروه سلجوق ها از سوی ی.پ.گ دعوت فرستاده شد و پیشنهاد داده شده بود که به نیروهای جیش الثوار بپیوندیم. در عفرین به توافق رسیده و به این نیروها پیوستیم. مسئول پ.ک.ک در عفرین حاجی احمد هودرو بود. به تاسیس نیروهای جیش الثوار مشغول بودند. فرمانده اعراب ابو علی برات و فرمانده کردها نیز صلاح جبو بود. من نیز مسئول نیروهای ترکمن بودم. ابتدای ماه آگوست 2015 بود که به کانتون عفرین رفتم و در کادر رهبری جیش الثوار قرار گرفتم. ولی در آنجا تصمیم گیرنده ما نبودیم بلکه مسئول پ.ک.ک هودرو تصمیمات را اتخاذ می کرد. بعد از مدتی به ما گفتند که به ارتش دموکراتیک سوریه خواهیم پیوست. اولین جلسه را با مسئول منطقه ای پ.ک.ک شاهین جیلو تشکیل دادیم. جلسه ما با ارتش دموکراتیک سوریه نیز در 15 اکتبر صورت گرفت. ولی شاهین جیلو از ما خواست تا جلسه را تاریخ 10 اکتبر 2015 یعنی زمان تاسیس ارتش دموکراتیک سوریه اعلام کنیم. زمانی که دلیل آن را پرسیدیم عنوان شد که آمریکا در حسکه از 10 – 15 اکتبر کمک های تسلیحاتی به ی.پ.گ فرستاده است. برای این که ایالات متحده آمریکا وضعیت را در جوامع بین المللی بتواند توجیه کنید باید چنین اقدامی صورت بگیرد. برای این که بتوانند بگویند که سلاح ها به سمت ارتش دموکراتیک سوریه می رود نه ی.پ.گ، ارتش دموکراتیک سوریه اینگونه تشکیل شد.

 • ژنرال تایموند توماس، فرمانده نیروهای ویژه ارتش آمریکا در اظهاراتی عنوان کرده بود یک اقدام زیرکانه انجام داده اند و برای مشروعیت بخشیدن ی.پ.گ را به ارتش دموکراتیک سوریه تبدیل کرده اند. ارتش دموکراتیک سوریه هنوز هویت اصلی خود را باز نیافته است؟

این تنها یک اسم است. چیز دیگری نیست. ما همه چیز حتی سرودهایمان را نیز از ی.پ.گ گرفته ایم. دلیل اصلی تاسیس ارتش دموکراتیک سوریه آمریکا است. آمریکا می خواست به کردهای سوریه سلاح بدهد. اعلان تاسیس ارتش دموکراتیک سوریه تنها یک تئاتر بود. از اتحاد نیروهای مخالف حرف می زنند ولی چنین چیزی وجود ندارد، آمریکا رهبری را به کردها داده است. از مبارزه با ترور سخن گفته می شود ولی زمانی که نگاه می کنیم می بینیم میان ایالات متحده آمریکا و شاهین جیلو توافقاتی به وجود آمده است که بر اساس این توافقات دست به قاچاق داعشی ها می زنند. به وسیله ارتش دموکراتیک سوریه تلاش شده است تا تفکرات شهروندانی که در آن جا زندگی می کنند را تحت تاثیر قرار دهند. ارتش دموکراتیک سوریه را به عنوان نیروی رهایی بخش و نیروی مبارز با ترور اعلام کرده اند. ولی به وسیله این نیروها خانه ها را ویران کردند و مردم را نفی بَلَد {اخراج یک گروه از مکان و سرزمین} کردند. حتی در کمپ ها نیز به مردم روی خوش نشان ندادند و همواره تنش را افزایش دادند.

 • ایالات متحده آمریکا مدعی بود که به کردها سلاح نمی دهند بلکه به اعراب سلاح می دهند؛ این درست است؟

در ابتدا تنها برگه هایی مبنی بر دریافت سلاح به دست ما می رسید و امضا می گرفتند. ولی تمام سلاح ها به یک کرد ترکیه ای پ.ک.ک به نام سافکان ارسال می شد. سافکان این سلاح ها را به یک جایی که تنها خودش از آن با خبر بود منتقل می کرد. همچنان همین گونه ادامه دارد. به عنوان مثال، در عملیات آزادسازی منبج بر روی کاغذ تمام سلاح ها به یک فرمانده عرب به نام ابو امجد تحویل داده می شد. ولی این تنها یک تئاتر بود. ابو امجد به شخص بنده عنوان کرده بود "در ابعاد بسیار وسیعی سلاح دریافت می کنم ولی حتی یک قبضه از آن سلاح ها هم به من داده نمی شود. وظیفه و مسئولیتم تنها امضا کردن است».

 • آمریکا چرا چنین روشی را انتخاب کرده است؟

تمام تفکرات از سوی برت مک گورک طراحی شده است. در عملیات رقه بود که مک گورک خواستار تاسیس یک ساختاری با اسم ائتلاف اعراب شد. وظیفه ائتلاف اعراب تنها دریافت سلاح بود. در نتیجه در ابعاد بسیار وسیعی سلاح نیز دریافت شد. ولی به اعراب، ترکمن ها و سوریانی ها به غیر از کردها تنها سلاح های سبک داده شد. نام ائتلاف از اعراب گرفته شده است ولی اعراب در آن هیچ سهم و نقشی ندارند. شورای نظامی دیرالزور نیز تنها مسئولیت امضا کردن را دارد. ایالات متحده آمریکا از این موضوع باخبر است. این تئاتر را خودشان خواسته اند. تمام این بازی ها برای این انجام شده است که یک روز این سلاح ها به دست پ.ک.ک برسد. ولی ما مطمئن بودیم که این سلاح ها با توجه به تحولات صورت گرفته به پ.ک.ک و ی.پ.گ خواهد رفت.

 • آمریکا سلاح هایی ارسالی را کنترل می کند که به کجا رفته و علیه چه کسانی مورد استفاده قرار می گیرد؟

برای آمریکایی ها به هیچ عنوان اهمیتی ندارد که سلاح ها به کجا می رود. حتی یک بار هم سوال پرسیده نشده است که سلاح ها به کجا رفته و چگونه مورد استفاده قرار گرفته است. حتی به بازی ی.پ.گ مبنی بر این که سلاح ها را تمام کردیم نیز رضایت می دهند و بلافاصله انتقال سلاح های دیگر شروع می شود. آمریکا ذاتا می داند که اعراب، ترکمن ها و سوریانی ها در این جریان جای ندارند. در دوران اوباما حمایت های محدود صورت می گرفت. از زمان ریاست جمهوری ترامپ شکل حمایت ها تغییر کرده است. در زمان اوباما سلاح های دست دوم به ما داده می شد که برخی ها اصلا از کار افتاده بودند. ولی زمانی که ترامپ روی کار آمده حتی خودروهای زرهی نیز فرستاده شد.

 • شاهین فرهاد عبدی، با نام مستعاره شاهین جیلو، در لیست تروریست های ترکیه قرار دارد، در لیست قرمز قرار گرفته و برای او جایزه 4 میلیون لیره ای تعیین شده است. شاهین جیلو که روابط خوبی با آمریکایی هم دارد تا چه اندازه در این کارها نقش دارد؟

ما لیست نیازهای سلاحمان را تعیین می کردیم و لیست را در اختیار شاهین جیلو قرار می دادیم. سلاح هایی که داده می شد از رسانه ها دور نگه داشته می شد. نمی گذاشتند نوع سلاح های دریافتی را کسی مطلع شود.

 • ارتش دموکراتیک سوریه را چه کسانی اداره می کنند؟

در واقع از سوی ارتش آمریکا هدایت می شود. حتی اگر انتخاباتی هم در جریان باشد تماماً تئاتر هست. شاهین جیلو را همه می شناسد. در صدر کارها این فرد قرار دارد. قهرمان معاون او است. او نیز از فرماندهان پ.ک.ک است. فرد شماره 3 نیز من بودم. در هر جایی پ.ک.ک نقاط بازرسی داشته و اکیپ های بازرسی دارند. دادگاه، شورای مدنی، بهداشت و درمان و در تمام ارگان ها رهبران پ.ک.ک هستند.

 • کادر کوه قندیل پ.ک.ک در ارتش دموکراتیک سوریه چه نقشی دارند؟

حتی اگر جیلو هم رئیس ارتش دموکراتیک سوریه باشد برای وی مافوق هایی نیز وجود دارند. یکی از این افراد باهوز اردال است. باهوز اردال نیز دستورات را از کوه قندیل و شخص صبری اوخ دریافت می کند. زمانی که باهوز اردال به قندیل بازگشت به جای وی نورالدین صوفی جایگزین شد. دستورات را این فرد به جیلو می دهد. جیلو و معاونش قهرمان تنها یک تیم رهبری هستند. دفاتر بسیار زیادی وجود دارد ولی به دلیل عدم توافقات در داخل اسامی جدیدی آورده نمی شود. مسئول پ.ک.ک / ی.پ.گ در عفرین نیز حاجی احمد هودرو، محمود برخودان و از زنان نیز نوچین. مسائل اداری تمام منطقه نیز از سوی خلیل تفدم مدیریت می شود. باهوز اردال به او نیز دستورات را صادر می کند. منبج را نیز اسماعیل دیرَک از رهبران پ.ک.ک هدایت می کند. ولی مسئول نظامی منبج جمیل مظلوم است. رهبر اداری و نظامی رقه نیز "حسن" است که از اروپا آمده است. مسئول دیرالزور نیز پولات جانی است که از رهبران مطرح پ.ک.ک به حساب می آید. من نیز در سایه روابطی که با باهوز اردال داشتم یک بار در کوه قندیل برای دیدار با مراد قاراییلان دعوت شدم. ولی در لحظه آخر به خاطر این که در صورت رفتن به آنجا تصاویرمان در رسانه ها منتشر نشود این دیدار لغو شد. ولی نورالدین صوفی برای شرکت در سخنرانی مراد قاراییلان به آنجا رفت. و بعد برگشت. به صورت پنهانی به کوه قندیل رفت و آمد می کرد. پ.ک.ک از نقش صالح مسلم در رسانه ها استفاده کرده و در استفاده از وی موفق نیز بود. ولی صالح مسلم هیچ نقشی نداشت. در زمانی اعلام خودمختاری نیز صالح مسلم را در ردیف 7 سالن نشانده بودند. در این پروژه هیچ جایگاهی نداشت.

 • ارتش دموکراتیک سوریه دارای چه تعداد نیرو است؟

اگر چه آمار دقیقی در دست نیست ولی 50 هزار نیروی نظامی را از زن و مرد شامل می شوند. 70 درصد را نیروهای ی.پ.گ تشکیل می دهند. ترکمن ها تحت امر من 65 نفر بودند. از شورای نظامی سوریانی ها هم تنها 50 نفر حضور دارند. می خواستند شورای نظامی ترکمن ها را نیز به عنوان سمبل تاسیس کنند. در آن زمان 150 نفر معرفی کردم. ولی گفته بودند 150 نفر به چه دلیل؟ 50 نفر کفایت می کند. از اعراب نیز نیروهای سنادید حضور دارند از قبیله شَمّار. شیخ بندر رهبر این نیروها است. این نیروها نیز از سوی پ.ک.ک نادیده گرفته می شوند. ولی از سوی دیگر 80 درصد نیروهایی که در عملیات رقه کشته شده اند اعراب بودند و تنها 20 درصد کشته ها کردها بودند. در سایه اعراب افزایش پیدا کرده اند ولی اعراب را فریب داده اند. وعده های ساختگی داده اند. هرچند واقعا ارتش دموکراتیک سوریه بخشی از ی.پ.گ است واین را مشاهده می کنند ولی قبول نکرده و تاکید می کنند که مستقل هستند. ارتش دموکراتیک سوریه تنها یک اسم است و هیچ حقیقتی در جهان واقعی ندارد.

 • وضعیت کسانی که از کشورهای غربی یه ی.پ.گ پیوسته اند چگونه است؟

از کشورهای مختلف به صفوف ی.پ.گ پیوسته اند. در میانشان زنان نیز حضور دارند. ولی مشاهده کردیم که برخی ها صرفا برای جنبه تبلیغاتی آمده اند. یک مانکن کانادایی در میان آنان بود. زمانی که به کشور خود بازمی گردند مبارزات خود با داعش را تعریف کرده و خود را قهرمان ملی معرفی می کنند.

 • حقوق اعضای ارتش دموکراتیک سوریه چقدر است؟

حقوق ها ماهیانه میان 170 الی 200 دلار است. رهبران حقوقی دریافت نمی کنند ولی به واسطه قاچاق و رشوه هایی که میگیرند پول زیادی به دست می آورند. من حقوق را به صورت مستقیم از شاهین جیلو دریافت می کردم. هزاران دلار دریافت می کرد و وضعیت مالی بسیار خوبی داشت. نظامیان رده پایین نیز لیر سوری دریافت می کنند. رهبران پ.ک.ک حقوقی دریافت نمی کردند. ولی بعدها نیز در درون ارتش دموکراتیک سوریه فسادهای مالی نیز به وجود آمد.

 

کد خبرنگار: 30102

کليه حقوق اين پایگاه اطلاع‌رسانی متعلق به «خبرگزاری کردپرس» بوده و هرگونه استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

©2017 kurdpress. All rights reserved.
Designed & Powered By Atlas Samaneh - طراحی و توسعه توسط اطلس سامانه