سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  سه‌شنبه 14 آذر  ::  11:19

پژوهشگر روابط بین الملل:

روسیه مانع حمله ترکیه به کانتون عفرین سوریه می شود

سرویس جهان- استاد دانشگاه قدیرهاس معتقد است روسیه در مقطع کنونی نمی گذارد ترکیه با حمله به نیروهای کرد سوریه وارد عفرین شود.
 

به گزارش کردپرس، مقامات ارشد ترکیه به بهانه تهدیدآمیز بودن کنترل نیروهای کرد سوریه موسوم به ypg بر منطقه عفرین شمال سوریه در نزدیکی مرزهای ترکیه، از قصد خود برای حمله به آن و بیرون راندن کردها سخن می گویند.

اما سولی اوزل پژوهشگر روابط بین الملل در دانشگاه قدیر هاس به VOA گفته است: من فکر نمی کنم روسیه در این مقطع بگذارد نیروهای ارتش ترکیه خطوط YPG را نقض کرده و وارد عفرین شوند.

هالدون سولمازترک مدیر بنیاد قران 21 نیز گفته است ترکیه از ورود به سوریه و استقرار نیرو در استان ادلب سوریه یک هدف را دنبال کرده و آن کنترل منطقه عفرین بوده است. اما این امر آسان نیست زیرا زمینه قانونی و سیاسی برای حمله ترکیه به عفرین وجود ندارد. علاوه بر آن، گستره عملیات ارتش ترکیه با توجه به پراکنده بودن نیروهای آن در سوریه و عراق زیاد است بنابر این نمی تواند به عفرین وارد شود.

سمیع ایدیز ستون نویس المانیتور نیز می گوید عفرین با توجه به همرز بودن با ترکیه و تسلط نیروهای کرد بر آن و همچنین احتمال پیوستن مناطق کردنشین عراق به آن و یافتن راهی به سمت دریا، نقش یک کریدور را برای کردها دارد. به همین دلیل، ترکیه از این مسئله نگران است. اما هم روسیه و هم آمریکا از کردها حمایت می کنند. باید یادآوری کرد زمانی که ترکیه خواست به کردها در عفرین حمله کند، روسیه نیروهای خود را به عنوان حائل در این منطقه مستقر کرد.

آتیلا یاسیلادا از موسسه Global Source Partners می گوید حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه بسیار مشتاق است عفرین را تصرف کند اما با توجه به این کردها مواضع خود را در این منطقه مستحکم کرده اند به شدت در برابر تهاجم ترکیه از خود محافظت خواهند کرد بنابر این ممکن است در این منطقه حمام خون ایجاد شود.

 کد خبرنگار: 40101