سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  سه‌شنبه 14 آذر  ::  12:44

نیچروان بارزانی:

کردها از آمریکا ناامید شده اند/ از برگزاری رفراندوم پشیمان نیستیم

سرویس جهان- نخست وزیر اقلیم کردستان می گوید کردهای عراق از این که آمریکا از آنها در مسئله رفراندوم و تحولات پس از آن، از آنها حمایت نکرده ناامید شده اند. وی افزود فکر نمی کنم هیچ کس در اقلیم کردستان به این فکر کند که برگزاری رفراندوم یک اشتباه بوده است.
 

به گزارش کردپرس، نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز گفت: مردم اقلیم کردستان عراق از این که آمریکا هم در مسئله برگزاری رفراندوم و هم تحولات و اتفاقات پس از آن، از آنها حمایت نکرده ناامید شده اند.

وی افزود: با این حال، ما آمریکا را همچنان دوست داریم. کردها خود را دوست و شریک آمریکا می دانند و امیدوارند این دوستی همچنان ادامه داشته باشد.

رئیس دولت محلی اقلیم کردستان گفت: بیش از 1800 نیروی پیشمرگ جان خود را در مبارزه با داعش از دست دادند و بیش از 10000 از آنها مجروح شدند. داعش نه تنها کردستان را تهدید می کرد بلکه تهدید برای اروپا و آمریکا و انسانیت نیز بود. بنابر این، مردم کردستان انتظار داشتند وقتی تهدیدی متوجه اقلیم کردستان است آمریکا در کنار آنها بایستد. مردم کردستان انتظار نداشتند تانک های آمریکایی که به دولت عراق داده شده بود علیه آنها مورد استفاده قرار گیرد.

نیچروان بارزانی تاکید کرد دولت اقلیم کردستان هرگز به دنبال تصرف کرکوک و مناطق مورد مناقشه و بیرون آوردن آن از کنترل دولت مرکزی عراق نبوده است. نیروهای پیشمرگ به دنبال تهدید داعش، در سال 2014 وارد این مناطق شدند. در واقع، نه اربیل و نه بغداد کنترل کامل بر این مناطق نداشته اند. مسئله این مناطق می بایست بر اساس قانون اساسی عراق حل می شد و نه از طریق فشار نظامی.

بارزانی می گوید مردم کردستان با شرکت در رفراندوم فقط به بیان نظر خود در مورد حق تعیین سرنوشت پرداختند اما بغداد با استفاده از نیروی نظامی به آن واکنش نشان داد. ما به صراحت اعلام کرده ایم که ما می خواهیم همه مسایل را از طریق مذاکره با بغداد حل کنیم اما آنها هنوز برای این کار آمادگی خود را اعلام نکرده اند.

وی با بیان این که هیچ کس در اقلیم کردستان از برگزاری رفراندوم پشیمان نیست، خواستار مشارکت فعالانه آمریکا در مسئله اختلافات میان اربیل وبغداد و تلاش برای حل آن شد. بارزانی گفت: من باور ندارم هیچ کس و یا حزب سیاسی در اقلیم کردستان فکر کند با شرکت در رفراندوم دچار اشتباه شده و یا کار اشتباهی انجام داده باشد. آنچه ما مشاهده کردیم یک روند دموکراتیک و بیان خواست مردم بود؛ نه کمتر نه بیشتر.

نیچروان بارزانی با انتقاد از سیات حمایت آمریکا از عراق متحد و قدرتمند گفت: ما باید واقع گرایانه به عراق نگاه کنیم. برای آنها که درباره عراق متمرکز و قدرتمند حرف می زنند باید بگویم که این مسئله ناکارآمدی خود را نشان داده است. مهم ترین چیز از نظر جامعه بین المللی، دیدن عراق باثبات است که به این معنی است ما باید مدلی را دنبال کنیم که همه جوامع عراقی با آن موافق باشند و بادوام باشد.

نیچروان بارزانی درباره موضع اقلیم کردستان پس از برگزاری رفراندوم گفت: موضع ما این است که همه اختلافات خود را با بغداد بر پایه قانون اساسی حل کنیم اما حق تعیین سرنوشت ما همچنان به قوت خود باقیست. این دوره عصر جدیدی است و ما امیدواریم که مردم آمریکا جلو بیایند و از مسئله و مشکل ما حمایت کنند.

کد خبرنگار: 40101