انتشار:  چهارشنبه 15 آذر  ::  19:25

آمریکا اربیل و بغداد را برای آغاز مذاکره تحت فشار قرار نمی دهد

سرویس جهان- سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید کشورش نمی تواند اربیل و بغداد را به آغاز مذاکره وادار کند بلکه از آنها برای گفتگو به منظور حل اختلافات دعوت به عمل می آورد.

به گزارش کردپرس، هیتر نوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا امروز در گفتگو با خبرنگاران گفت: آمریکا تمایل دارد زمینه مذاکره میان اربیل و بغداد را برای حل اختلافاتشان تسهیل کند اما باید دولت های اقلیم کردستان و مرکزی عراق از ما این خواسته را داشته باشند اما تاکنون چنین درخواستی نشده است.

وی افزود: دولت آمریکا نمی تواند برای آغاز گفتگوها فشار وارد کند. اما به نظر ما بهتر است گفتگوها آغاز شود. ما از اربیل و بغداد می خواهیم با هم به گفتگو بنشینند. ما تمایل داریم زمینه را تسهیل کنیم اما باید دولتها این را از ما بخواهند.

نوئرت گفت دولت بغداد تاکنون از آمریکا در جهت زمینه سازی برای آغاز مذاکره درخواستی نکرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره سفر نخست وزیر اقلیم کردستان به پاریس و ابراز تمایل فرانسه برای کمک به زمینه سازی مذاکره گفت: این اقدام دیپلماسی می تواند مثمر ثمر باشد. فرانسه مسئولیت هایی بر عهده دارد. این کشور عضو ائتلاف ضدداعش بوده و نیروهایی نیز در منطقه دارد. دولت بغداد باید با رئیس جمهور فرانسه بنشیند و با ماکرون گفتگو کند.

کد خبرنگار:40101