سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 12 آذر 1397  ::  13:33   

نیچروان بارزانی رئیس و مسرور بارزانی نخست وزیر آینده اقلیم کردستان عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان – سخنگوی حزب دمکرات کردستان (پارتی)، از تصمیمات این حزب در خصوص تعیین نامزد برای تصدی ریاست دو نهاد مهم حاکمیتی در اقلیم کردستان پرده‌ برداشت.
 

به‌ گزارش کردپرس، محمود محمد سخنگوی رسمی حزب دمکرات کردستان در گفتگویی خبری که‌ رسانه‌ های این حزب آن را پوشش دادند، از تصمیم حزب متبوعش به‌ نامزد کردن نیچروان بارزانی برای تصدی منصب ریاست اقلیم کردستان خبر داد.

 به‌ گفته‌ سخنگوی پارتی، نیچروان بارزانی نامزد تصدی منصب ریاست اقلیم کردستان خواهد بود.

بر اساس اظهارات محمود محمد؛ مسرور بارزانی رئیس نهاد اطلاعات و امنیت اقلیم کردستان و ‌ عضو دفتر سیاسی پارتی نیز برای تصدی منصب نخست وزیری تعیین شده‌ است.

سخنگوی پارتی اعلام کرد ‌در آینده‌ ای نزدیک هیئتی از این حزب برای آغاز دور جدید گفتگوهای تشکیل دولت با دیگر احزاب سیاسی دیدار خواهد داشت.

محمود محمد از ضرورت سازماندهی نهادهای دولتی اقلیم کردستان سخن گفت و تاکید کرد اقدامات حزبش در راستای قدرتمندتر شدن اقلیم کردستان خواهد بود

شایان ذکر است که‌ حزب دمکرات کردستان با کسب 45 کرسی در انتخابات 30 سپتامبر پارلمان کردستان در صدر ایستاد و مامور تشکیل دولت خواهد بود.

پارتی تاکید کرده‌ است که‌ بر اساس وزن انتخاباتی احزاب، آن ها را در دولت سهیم خواهد کرد نه‌ بر اساس توافق های سیاسی پیشین.

منصب ریاست اقلیم کردستان در دوره‌ پیشین پارلمان کردستان تعلیق شد و بر اساس مصوبه‌ پارلمان، باید پارلمان جدید طی دو سال اول کاری، تصمیم نهایی درباره‌ این منصب را اتخاذ کند.

نهاد ریاست اقلیم کردستان همچون گذشته‌ به‌ فعالیت های خود ادامه‌ می دهد و تعلیق نشده‌ است.

از سال 2005 که‌ نهاد ریاست اقلیم کردستان تاسیس شد، این منصب دراختیار حزب دمکرات و شخص مسعود بارزانی بود.

بارزانی سال 2017 و پس از رویدادهای پسا رفراندوم و 16 اکتبر، از منصب ریاست اقلیم کردستان کناره‌ گیری کرد و پارلمان کردستان نیز طی مصوبه‌ ای اختیارات این منصب را  میان سه‌ نهاد اجرایی، قانون گذاری و قضایی تقسیم کرد.

بر اساس پیش بینی ناظران سیاسی اقلیم کردستان، فعالسازیی ریاست اقلیم کردستان از اولویت های کاری حزب دمکرات کردستان در پارلمان جدید خواهد بود.